Fragment notatki:
Alotropia - zjawisko występowania różnych odmian krystalograficznych lub cząsteczek zawierających różną liczbę atomów tego samego pierwiastka chemicznego . Odmiany alotropowe nie są fazami skupienia w sensie fizycznym, a przejścia z jednej odmiany alotropowej do drugiej nie zachodzą w ściśle określonych temperaturach lecz są zależne od termicznej historii próbek. Powoduje to, że dany pierwiastek może występować w dwóch różnych odmianach alotropowych w tej samej temperaturze. Najbardziej znane pierwiastki tworzące odmiany alotropowe: węgiel występujący w formie diamentu , grafitu , fullerenu i nanorurek fosfor występujący w formie fosforu czerwonego, białego, fioletowego i czarnego siarka występująca w formie romboidalnej, jednoskośnej i polimerycznej. żelazo o sieci regularnej przestrzennie centrowanej oraz regularnej ściennie centrowanej . Analogiczne zjawisko zachodzące w przypadku zwią zków chemicznych nazywa się polimorfizmem i nie należy go mylić z alotropią. diament brylant grafit kryształy fullerenu C 60 Fosfor występuje w czterech odmianach alotropowych , jako: fosfor biały , fosfor czerwony , fosfor fioletowy oraz fosfor czarny . Fosfor biały jest najaktywniejszą odmianą fosforu. Jego cząsteczka składa się z 4 atomów . Jest skrajnie łatwopalny. Przechowuje się go pod wodą lub w nafcie , ponieważ ze względu na swoją dużą aktywność na wolnym powietrzu szybko się utlenia, przy czym dochodzi do gwałtownego samozapłonu . Z tego powodu dawniej produkowano z niego zapałki , które po potarciu o cokolwiek zapalały się. Fosfor biały jest trudny do ugaszenia, nie wolno gasić go wodą ponieważ w wyso kich temperaturach reaguje z wodą , która go tylko rozprasza. Jest silnie trujący, a dla człowieka o masie 60 kg śmiertelna dawka wynosi 100 mg. Te własności powodują, że jest on używany jako broń zapalająca. Palący się biały fosfor szybko rozgrzewa się do 1300°C i wydziela dużą ilość żrącego dymu . Fosfor czerwony nie jest tak łatwopalny jak fosfor biały, ale jego ugaszenie również jest bardzo trudne, ponieważ pali się nawet przy ograniczonym dostępie tlenu . Fosfor czerwony ma budowę bezpostaciową . Właściwości fosforu fioletowego i czarnego są słabo poznane. Siarka posiada kilka odmian alotropowych , z których trzy najważniejsze to siarka rombowa, jednoskośna i amorficzna . Tlen występuje w dwóch postaciach alotropowych:
(…)
… niezależnie od zdolności ich protonodawczych czy protonobiorczych.
Zasadą jest substancja dostarczającą parę elektronową na wytworzenie wiązania- donor elektronów;
Kwasem jest substancja będąca w danym połączeniu akceptorem pary elektronowej, wykorzystanej na wytworzenie wiązania;
Definicja Lewisa poszerza znacznie zakres pojęć kwasu i zasady, obejmuje nie tylko reakcje protolityczne przebiegające z udziałem…
… umożliwiającej przyjęcie par elektronowych i wytworzenie wiązania koordynacyjnego, w którym jest akceptorem elektronów, najczęściej są to kationy metali, np. Ag+, Cu2+, Al3+, Zn2+ , Fe3+ itp.
Ligandy odgrywają rolę donorów par elektronowych i mogą to być: ♦ jony proste, np. OH-, F-, Cl-, CN- ♦ cząsteczki zawierające wolne pary elektronowe, np. NH3, H2O, aminy, kwasy organiczne, aminokwasy itp.
W powstawaniu…
… ⇔ H3O+ + CO3-2
H2O + HCO3- ⇔ H2CO3 + OH- Według teorii protonowej kwasami, oprócz tych uznanych przez Ahreniusa, są również: kompleksowe kationy: NH4+, H3O+ lub tp. , a także aniony: HCO3-, HSO4- , H2PO4-, HPO42-, HS- i inne.
Zasadami są aniony: Cl-, NO3-, HSO4-, CH3COO-, SO42-, OH- i tp. oraz związki, posiadające w cząsteczce wolną parę elektronową mogącą przyłączyć proton, np. amoniak NH3, woda H2O…
… aktywność jonów wodorowych : gdzie: f - współczynnik aktywności H+ w roztworze Skala kwasowości pH jest ściśle związana z wielkością stałej równowagi auto-dysocjacji danego rozpuszczalnika. Nie ma uniwersalnej skali pH mającej zastosowanie we wszystkich rozpuszczalnikach. Każdemu rozpuszczalnikowi można przypisać inną skalę pH .
Kwasowość roztworów wyznacza się przy użyciu wskaźników kwasowo-zasadowych…
… - węglan wapnia; azotany sodu, potasu lub wpnia,- tzw. saletry; fosforyty, apatyty - fosforan wapnia; anhydryt - bezwodny siarczan (VI) wapnia; gips- dwuwodny siarczan (VI) wapnia.
Sole stosuje się jako nawozy sztuczne, materiały budowlane, reagenty w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym.
Sole podwójne- ałuny krystalizują w układzie regularnych ośmiościanów. Ałun glinowo-potasowy KAl(SO4)2…
… + H2↑
Mg + HCl → MgCl2 + H2↑
• Reakcja tlenku kwasowego z tlenkiem zasadowym:
BaO + CO2 → BaCO3
• Reakcja tlenku kwasowego i wodorotlenku:
2 KOH + SO2 → K2SO3 + H2O
• Reakcja metalu z niemetalem (lub tlenkiem niemetalu):
Cu + Cl2 → CuCl2
2Na + N2O5 → 2 NaNO3
• Reakcja dwóch wodnych roztworów substancji jonowych, z których jedna zawiera kation, a druga anion soli trudno rozpuszczalnej:
AgNO3 + HCl…
…, PH3- fosfan;
system łączenia nazwy pierwiastka z wyrazem „wodór” dla wodorkow typu Hn En : HF - fluorowodór, H2S -siarkowodór, HCl - chlorowodór. Najwazniejszymi wodorkami wystepującymi w przyrodzie są : woda -wodorek tlenu lub tlenek wodoru, siarkowodór, amoniak.
Wegliki
Węglikami nazywa się związki węgla z metalami i niemetalami o mniejszej od niego elektroujemności.
Należą tu:
węgliki metali…
…- powodują zabarwienie roztworu fenoloftaleiny na kolor malinowy, a oranżu metylowego na żółto.
-log [H+] = pH oraz -log [OH-] = pOH
pH + pOH = 14
![H+] ⋅ [OH- ] Wodne roztwory wodorotlenków rozpuszczalnych, np. KOH, NaOH, Mg(OH)2 nazywają się zasadami. Obecne w nich jony OH- powodują zabarwienie roztworu fenoloftaleiny na kolor malinowy, a oranżu metylowego na żółto.
pH = - log aH+
aH+ = [H+] ⋅ f Zgodnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)