To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
agresja Iraku na Kuwejt (1990 rok)
Gdy Irak dokonał agresji zbrojnej wobec Kuwejtu, państwa trzecie odmówiły spełnienia żądań władz irackich w przedmiocie „zamknięcia” ich przedstawicielstw dyplomatycznych na terytorium Kuwejtu. Wycofanie przedstawicieli dyplomatycznych mogło być potraktowane jako milczące uznanie aneksji (prawo międzynarodowe zakazuje zaś uznawania sytuacji niezgodnych z prawem międzynarodowym zgodnie z zasadą ex iniuria ius non oritur: z sytuacji bezprawnej nie mogą wynikać prawa i obowiązki). W przypadku obalenia dotychczasowego rządu np. w wyniku zamachu stanu, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Nieuznanie nowego rządu a uznawanie rządu obalonego może być traktowane jako mieszanie się w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa, dlatego wątpliwe jest, aby w tego typu sytuacjach przysługiwało staremu rządowi prawo legacji.
Narodom walczącym o niepodległość, np. Palestyna.
Innym szczególnym podmiotom np.
Stolicy Apostolskiej (Watykanowi)
Kan. 361-362 Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 361. „Przez Stolicę Apostolską lub Stolicę Świętą rozumie się w niniejszym Kodeksie nie tylko Biskupa Rzymskiego, lecz także - o ile nie wynika co innego z natury rzeczy lub z kontekstu Sekretariat Stanu, Radę Publicznych Spraw Kościoła, jak również inne instytucje Kurii Rzymskiej”.
Kan. 362. „Biskupowi Rzymskiemu przysługuje naturalne i niezależne prawo mianowania i wysyłania swoich legatów, czy to do Kościołów partykularnych w różnych krajach lub regionach, czy też równocześnie do państw i rządów, jak również przenoszenia ich i odwoływania, z zachowaniem przepisów prawa międzynarodowego, gdy idzie o wysyłanie i odwoływanie legatów ustanowionych w państwach”. Stolica Apostolska jest podmiotem duchowym, który nie ma charakteru terytorialnego. Jego odrębna podmiotowość wywodzona jest z misji jaką sprawuje Kościół w świecie a także z tego, że wewnętrzny porządek Kościoła nie pochodzi od żadnego państwa czy też innego podmiotu PM.
Stolica Apostolska nie jest tożsama z Watykanem. W praktyce umowy międzynarodowe zawierane są w imieniu Stolicy Apostolskiej, a nie Watykanu, np. Konkordat. Stolica Apostolska upoważnia niekiedy inne podmioty do zawierania porozumień kształtujących prawa i obowiązki międzynarodowe, np. na podstawie art. 15 ust. 2 Konkordatu konferencja Episkopatu Polski została upoważniona do zawarcia umowy z rządem RP, która to dotyczyła statusu szkół wyższych RP ustanawianych przez Kościół Katolicki.
Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego (Zakon Joannitów, Rodyjski, Maltański). Zakon ten utrzymywał swoje misje dyplomatyczne w 102 państwach (jest to jeden z 2 istniejących do dziś zakonów - drugim jest zakon krzyżacki). Zakon nie jest państwem. Przyjmuje się natomiast, że jego podmiotowość prawnomiędzynarodowa nie jest pełna ale odpowiada potrzebom zakonu związanym z realizacją jego celów (np. prawo legacji).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)