To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Administracja Publiczna
Struktura administruj publicznej
Organizacja administracji publicznej
Aparat administracji publicznej tworzył zróżnicowany system organów, opierająć się na kryterium zasięgu terytorialnego, wyróżniano administrację centralną i terytorialną. Administracja centralna wykonywana była przez radę ministrów i ministrów, a administracja terytorialna dzieliła się na administracje rządową i samorządową. Terytorialne organy administracji rządowej dzieliły się na dwa pi9ony administracji ogólnej i administracji specjalnej. Administracja ogólna realizowała zadania należące do resortu spraw wewnętrznych, specjalna zajmowała się pozostałymi resortami. Do administracji ogólnej zespolona była, przemysł , handel, rolnictwo, drogi opieka społeczna, sprawy wyznaniowe sztuka i kultura. Fakt zespolenia tworzył nowy podział administracji na zespoloną i nie zespoloną.
Kraj został podzielony na województwa, powiaty gminy miejskie i wiejskie. W województwach wojewodowie(W Warszawie komisarz rządu)
W powiatach starostowie
W gminach głównie organy samorządowe.
Do administracji niezespolonej należały resorty: Spraw wojskowych, sprawiedliwości, skarbu, poczty a od 1932 reform rolnych, wyznań religijnych i oświecenia publicznego, przemysłu i handlu, komunikacji, opieki społecznej.
Podział administracyjny dla administracji nie był jednakowy z podziałem administracyjnym administracji ogólnej. Samorząd stanowił formę udziału społeczeństwa w samodzielnym zaspokajaniu potrzeb życia zbiorowego o znaczeniu lokalnym, bądź grupowym. Samorząd dzielono na terytorialny, gospodarczy i zawodowy(konstytucja marcowa rozbudowała szeroko samorząd a kwietniowa go ograniczała)
Podstawy prawne organizacji i działalności administracji
Ustrojowe prawo administracyjne - regulowało organizację aparatu administracyjnego
Materialne prawo administracyjne - regulowało w oparciu o konkretne przesłanki różne dziedziny życia zbiorowego, które obejmował swą działalnością aparat administracji(uprawnienia i obowiązki administracji i prawa i obowiązki obywateli).
Proceduralne prawo administracyjne - określało formy działania i tryb funkcjonowania organów administracyjnych, oraz ich tryb kontroli
Administracja centralna
Rada ministrów
Jej funkcje polegały na uzgadnianiu działalności ministrów, rozpatrywaniu ich sprawozdań i zatwierdzaniu statutów organizacyjnych ministerstw. Uprawnienia administracyjne realizowała poprzez wydawanie zarządzeń, podejmowanie uchwał i wydawanie aktów administracyjnych. W jej łonie istniał Komitet Ekonomiczny(przedstawiciele 4 resortów gospodarczych), który zajmował się programem gospodarki.
Ministrowie
(…)
… zespolenia tworzył nowy podział administracji na zespoloną i nie zespoloną.
Kraj został podzielony na województwa, powiaty gminy miejskie i wiejskie. W województwach wojewodowie(W Warszawie komisarz rządu)
W powiatach starostowie
W gminach głównie organy samorządowe.
Do administracji niezespolonej należały resorty: Spraw wojskowych, sprawiedliwości, skarbu, poczty a od 1932 reform rolnych, wyznań…
… przez radę ministrów
Jako organ administracji wojewódzkiej działał w dwojaki sposób jako przedstawiciel rządu i szef administracji zespolonej. koordynował działalność administracji, w myśl polityki państwa
posiadał uprawnienia nadzorczo inferencyjne wobec administracji niezespolonej. sprawował nadzór nad składem personalnym kadry urzędniczej
mógł zawieszać zarządzenia administracji specjalnej, sprzeczne z polityką rządu
organizował okresowe zebrania kierowników resortów
Wykonywał zadania powierzone mu przez odpowiednich ministrów
podlegała mu policja
sprawował nadzór nad prasą, stowarzyszeniami i samorządem. przysługiwało mu prawo wydawania rozporządzeń wykonawczych na mocyupowaznienia ustawowego. Rada wojewódzka - składał się z członków delegowanych przez samorządy powiatowe, przewodniczył jej wojewoda…
… kompetencjie policji o możliwość umieszczania osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu w obozie odosobnienia. Postanowienie o odosobnieniu wydawał sędzia śledczy okręgu, okres odosobnienia wynosił 3 miesiące i mógł być przedłużony. Kontrola prasy
Konkretyzacje przepisów dotyczących wolności prasy stanowiło prawo prasowe normowało
tryb powstawania i prowadzenia czasopism, wydawanie książek…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)