Żywienie dziecka - jaja - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Żywienie dziecka - jaja - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Jaja Do spożycia przeznaczone są jaja kurze i przepiórcze hodowlane.
Białko jaja kurzego jest uważane za białko o najwyższej wartości biologicznej, w 100% przyswajalne przez człowieka. Żółtko jaja obok białek zawiera witaminy A i D, żelazo i substancje tłuszczowe (cholesterol ok. 250mg w 1 żółtku).
Jaja mają właściwości zagęszczające, spulchniające i emulgujące. Nawet niewielki ich dodatek nadaje potrawom odpowiednią strukturę. Z jaj, łatwo i szybko można przyrządzić smaczne i atrakcyjne potrawy.
W świetle aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju niemal wszystkie dostępne jaja mogą być skażone drobnoustrojami z grupy Salmonella , wywołującymi ostre i dokuczliwe zatrucie pokarmowe. Bakterie te występują na powierzchni skorupki jaj, Zaleca się mycie i wyparzanie skorupek. Potrawy z jajami surowymi powinny być spożyte w ciągu kilku godzin po ich przygotowaniu.
Mięso, wędliny, ryby Produkty tej grupy stanowią źródło białka o wysokiej wartości odżywczej, tłuszczu, składników mineralnych (Fe, S) oraz witamin : A i grupy B (B1, B12, PP).
Białko stanowi w mięsie ok. 15-20%. Zawartość tłuszczu waha się od 2 do 30% zależnie od gatunku.
Wątroba obfituje w witaminy grupy B i A. Jednak wszystkie podroby zawierają bardzo duże ilości cholesterolu, przez co ich duże spożycie nie jest zalecane.
Wykazują wartości kwasotwórcze.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz