To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Związek wyznaniowy, organizacja religijna - wspólnota powołana dla celów kultu religijnego, propagowania i nauczania określonej tradycji religijnej. Socjologowie religii dzielązwiązki wyznaniowe na: kościoły, denominacje, sekty i kulty (w sensie ścisłym).Nazwy te mają także inne znaczenia: np. Kościół odnosi się do chrześcijańskich związków o dłuższej tradycji; sektami są określane wyznania niedawno powstałe w wyniku odłączenia od kościoła macierzystego albo stanowią pejoratywne określenie kultu (dlatego to określenie bywa zastępowane przez nazwę "nowy ruch religijny").
Polska ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 definiuje związek wyznaniowy jako wspólnotę religijną, zakładaną w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającą własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultowe. REJESTRACJA ZWIĄZKU WYZNANIOWEGO Rejestracja związku wyznaniowego nie oznacza jego powstania. Związek wyznaniowy jest bytem społecznym (wspólnotą), istniejącym dzięki woli swoich wyznawców. Ustawa o gwarancjach sumienia i wyznania określa związek wyznaniowy jako wspólnotę religijną, zakładaną w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającą własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultowe (por. art. 2 pkt. 1. ustawy z 17 maja 1989 r.). Nie zostanie zarejestrowane jako związek wyznaniowy zrzeszenie nie odpowiadające temu opisowi, zwłaszcza kultywujące doktrynę nie mającą charakteru religijnego. Wpis do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych następuje przez złożenie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) — organowi rejestrowemu — deklaracji o utworzeniu związku wyznaniowego oraz wniosku o wpis do rejestru. Wnioskodawcami może być co najmniej 100 obywateli polskich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Do wniosku wnioskodawcy załączają listę zawierającą swoje imiona i nazwiska, daty urodzenia, miejsca zamieszkania, numery i cechy dokumentów tożsamości (np. dowodu osobistego, paszportu, czy książeczki wojskowej) oraz składają notarialnie potwierdzone podpisy.
ZWIĄZKI WYZNANIOWE
Scentralizowane zdecentralizowane (różni je sposób zarządzania związkami)
/ \ / \ Zarządzany przez jeden organ brak organu, który zarządza na całym świecie np. Kościół na całym świecie- zarząd lokalny katolicki, papież zarządza w jednym państwie.
wszystkimi strukturami - gminy wyznaniowe żydowskie
- kościoły prawosławne
Ośrodek władzy kończy się tylko w danym państwie.
ZWIĄZEK WYZNANIOWY
/ \
(dominujące) / \
(…)
… uprawnienia do uprawnia do uzewnętrznienia Wyznawania i zmiany religii swoich poglądów religijnych i szersze niereligijnych.
- posiadanie i zmiany poglądów religijnych i niereligijnych Wolność sumienia i wyznania, podstawowe prawo człowieka, usankcjonowane dokumentami międzynarodowymi, w tym m.in. w: Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych, Konwencji…
… do dni wolnych na potrzeby religijne Prawo do pokarmów zgodnymi z zasadami wiary Obowiązek poddawania się rytuałom specyficznego typu np.: obrzezanie chłopców Prawo do milczenia
Prawo do noszenia symboli religijnych Prawo do posiadania, wytwarzania i obrotu przedmiotami potrzebnymi do kultu np: dewocjonalia …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)