Znaczenie stanu nietrzeźwości dla oceny prawnokarnej działań osoby niepoczytalnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Znaczenie stanu nietrzeźwości dla oceny prawnokarnej działań osoby niepoczytalnej - strona 1

Fragment notatki:

Znaczenie stanu nietrzeźwości dla oceny prawnokarnej działań osoby niepoczytalnej. Ustawodawca wyraźnie podkreślił, że stan nietrzeźwości, bądź stan odurzenia, który spowodował u sprawcy niepoczytalność lub ograniczoną poczytalność nie ma znaczenia prawnego w tym sensie iż wyklucza on możliwość przyjęcia, że sprawca nie popełnił przestępstwa. Przepis art. 31 par. 3 nie oznacza, że sprawcę uważamy za poczytalnego. Ten, który ze względu na stan nietrzeźwości lub odurzenie nie był w stanie rozpoznać swojego działania lub nim pokierować nie staje się przez ten stan nietrzeźwości poczytalny. W takim przypadku ustawodawca ustala wyjątek od zasady, że niepoczytalny nie może podlegać odpowiedzialności karnej. Regulacja ta oznacza wyjątkową odpowiedzialność karną osób niepoczytalnych.
Słowo „przewidywalny” oznacza, że albo sprawca to przewiduje i ma świadomość, że jak się upije to mu się film urywa, albo sprawca może mieć taką świadomość.
Przy tych okolicznościach, które nie usprawiedliwiają niepoczytalności sprawcy musimy wspomnieć o upojeniu patologicznym innymi pomysłach radzenia sobie ze sprawcą pijanym.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz