Upojenie patologiczne - zdarzają się sytuacje w których niewielka ilość alkoholu u pewnych osób powoduje reakcje atypowe i związane to jest z określonym stanem chorobowym, patologią występującą w organizmie tej osoby - nadaktywnością na alkohol. Ten sam kieliszek wódki u jednej osoby nie doprowadzi do niepoczytalności a u innej osoby doprowadzić może. Czy w przypadku upojenia patologicznego można przyjąć, że to nietrzeźwość wywołuje niepoczytalność. I u takiego upojonego patologicznie zasadnym jest pytanie co tak naprawdę doprowadziło do niepoczytalności? Czy spożycie kieliszka wódki, czy to na co sprawca choruje? Co było przyczyną, bo mamy dwie zbiegające się przyczyny z jednej strony pity alkohol a z drugiej już istniejący stan sprawcy.
Postanowiono rozróżniać dwie sytuacje. Takie upojenie patologiczne, które nie wyklucza stosowanie art. 31 par.3 - pozwala przyjąć odpowiedzialność karną sprawcy. I takie upojenie patologiczne, które nie pozwala stwierdzić, że to stan nietrzeźwości spowodował niepoczytalność.
niepoczytalny odpowiada karnie - spożycie alkoholu doprowadziło do zaostrzenia niemożności rozpoznawania czynu lub pokierowania swoim postępowaniem tyle tylko, że owo zaostrzenie oznacza przekroczenie progu niepoczytalności. Chodzi o takie typy upojeń patologicznych kiedy sprawca już ma ograniczoną poczytalność w sensie zaostrzenia niemożności rozpoznawania czynu lub pokierowania swoim postępowaniem. Z nim już coś jest nie tak i spożycie alkoholu zaostrza ten stan tak iż przekracza on tę granicę, którą wyznaczamy sobie dla niepoczytalności. Jeżeli przekroczenie progu niepoczytalności uzależnione jest od spożycia alkoholu lub wprawienia się w stan odurzenia to takie upojenie nie ma znaczenia dla odpowiedzialności karnej sprawcy. Jeżeli sprawca wie, że użycie określonych środków może doprowadzić do niepoczytalności, jego próg tolerancji jest znacznie niższy niż u innych osób to nawet tego mu nie wolno.
Przypadki w których alkohol lub inne środki zaostrzyły niemożność rozpoznania czynu lub pokierowania swoim postępowaniem tyle tylko, że przed użyciem tych środków sprawca już był osobą niepoczytalną. Czyli nawet gdyby się nie napił to ze względu na niedorozwój, ze względu na chorobę psychiczną i tak sprawca zostałby uznany za osobę niepoczytalną. Jest to tego typu upojenie patologiczne, które nie wpływa na brak odpowiedzialności karnej osoby niepoczytalnej. W przypadku takiego upojenia patologicznego nie stosujemy art. 31 par. 3.
Wszystko zależy od tego kim sprawca jest przed spożyciem alkoholu. Jeżeli jest poczytalny a alkohol przesuwa tą granicę może odpowiadać karnie, jeżeli jednak nawet bez alkoholu mamy do czynienia z człowiekiem niepoczytalnym to nie ma to znaczenia dla okoliczności traktowania sprawcy jako niepoczytalnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)