To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZLODOWACENIA: I najstarsze zlodowacenie Narwi objęło: Polskę Północno - Wschodnią i prawdopodobnie obszar dzisiejszej strefy brzegowej. II zlodowacenie Sanu sięgnęło po Karpaty (400 m n.p.m.), weszło do Bramy Morawskiej i oparło się o Sudety (pd. Polska) III zlodowacenie Odry ( środkowa Polska) oparło się o Wyżynę Lubelską, wszedł jęzorem w przełom Wisły, Północne krawędzie Gór Świętokrzyskich, wszedł lodem w Nieckę Nidzicką, oparł się o Jurę Krakowsko - Częstochowską, wszedł w Wyżynę Śląską, Bramę Morawską i oparł się o Sudety. IV zlodowacenie Wisły (Bałtyckie, północ Polski) - zasięg wyznaczają południowe krańce Pojezierza Augustowskiego, Mazurskiego i Chełmskiego; wszedł jęzorem w dolinę Wisły aż po Płock, wzdłuż południowych granic Pojezierza Wielkopolskiego. Wszystkie procesy działalności lodowców bardzo intensywnie oddziaływały na terenie Polski. Maksymalna miąższość osadów polodowcowych w Polsce dochodzi 300m.
Interglacjał - okres ciepły pomiędzy zlodowaceniami. I / II zlodowacenie - Interglacjał Podlaski II / III zlodowacenie - Interglacjał Mazowiecki (Wielki) III / IV zlodowacenie - Interglacjał Eemski - okres najcieplejszy (był klimat bułgarski, niecka Morza Bałtyckiego była wypełniona wodami Morza Eemskiego. Żuławy były zatoką morską, Gdańsk oblewany był z obydwu stron.Na wschodzie Polski zasięg zlodowacenia jest mniejszy. Wynikiem tego jest ścieranie się dwóch frontów: - lądolód ciepły atlantycki, - lądolód zimny kontynentalny - sztywny, wolniej się porusza, dlatego zasięg jego jest mniejszy (trudniej pokonuje przeszkody).
Stadiał - przesuwanie się lodowca. W okresie jednego zlodowacenia może być kilka stadiałów. W ramach stadiałów występowały interstadiały. BAŁTYK:
nazwa zbiornika czas trwania charakterystyka Bałtyckie Jezioro Lodowe 14000-10800 w miarę zanikania lądolodu skandynawskiego tworzyły się jeziora zastoiskowe, które połączyły się w jedno większe jezioro lodowe, mające czasowo połączenie z Morzem Północnym. Poziom morza niższy niż obecnie o ok. 55-60 m. Morze Yoldia 10800-9500 nazwa pochodzi od mięczaka Yoldia Portlandia arctica . Poziom morza niższy od obecnego o 40-50 m. Pd. część wybrzeża położona 80-100 km na pn. od dzisiejszej lini brzegowej. Połączone z Morzem Północnym tzw. Braną Billingena Jezioro Ancylusowe 9500-7700 nazwa pochodzi od mięczaka Ancylus fluviatilis . Poziom morza wyższy od Morza Yoldia o ok. 30 m, ale niższy od obecnego. Linia brzegowa pd. położona na pn. od dzisiejszej. Brak połączenia z Morzem Północnym; Morze Litorynowe 7700-3700 nazwa pochodzi od mięczaka
(…)
…. położona na pn. od dzisiejszej. Brak połączenia z Morzem Północnym;
Morze Litorynowe
7700-3700
nazwa pochodzi od mięczaka Litorina litorea. Poziom morza zbliżony do dzisiejszego, miejscami powyżej 3 m. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie;
Limnea
3700-2200
nazwa pochodzi od mięczaka Lymnea ovata. Współczesny etap rozwoju morza. Kształtowanie się obecnej linii brzegowej (klify, mierzeje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)