Zjawisko władzy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zjawisko władzy-opracowanie - strona 1 Zjawisko władzy-opracowanie - strona 2 Zjawisko władzy-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

ZJAWISKO WŁADZY, WŁADZA POLITYCZNA I PAŃSTWOWA
Władza - stosunek społeczny między dwiema jednostkami, między jednostką a grupą lub między dwiema grupami, polegający na tym, że jedna ze stron może w sposób trwały i uprawniony zmuszać drugą ze stron do określonego postępowania oraz posiada środki zapewniające jej kontrolę tego postępowania. W przypadku władzy państwowej jej legitymizacja może opierać się na tradycji (np. monarchia), charyzmie przywódcy (władza charyzmatyczna - oparta na zdolnościach przywódczych osoby ją sprawującej) lub na racjonalnych przesłankach, takich jak np. wyniki wyborów. Władza z reguły jest ograniczana do określonej dziedziny spraw. Dzieje się to albo przez nadanie osobie ją sprawującej pewnych uprawnień, albo przez umożliwienie stwarzania sytuacji przymusowej. Władza polityczna jest to realizacja przez sprawującą ją elitę (partię polityczną lub osobę) pożądanej przez nią wizji ładu społecznego (programu społecznego - ideologii), między innymi przez stanowienie prawa. W demokracji władza polityczna danej partii wynika z większości w organach władzy ustawodawczej - Sejmie i Senacie. Dla całej politologii istotny problem to władza polityczna. Jak to się dzieje, że niektórzy rozkazują, a drudzy słuchają? Co jest motywacją posłuszeństwa dla władzy? Według T. Hobbesa są 3 elementy:
SIŁA jest banalna, słuchamy się innych ( silniejszych), ale nie przyznajemy im autorytetu ani władzy trwałej
AUTORYTET nie dysponuje siłą, nie zmusza, poddajemy mu się dobrowolnie bo jakoś nam imponuje, posłuszeństwo przyniesie nam korzyści
WŁADZA połączenie siły i autorytetu, może używać obu tych aspektów. Władza uważa, że ma monopol na siłę, ma również autorytet. Jesteśmy przekonani, że władza jest nam potrzebna bo przyniesie nam korzyści
GRANICE WŁADZY:
*Materialne- wynikające z tego, że władza polityczna jest ambitna, stawia sobie wysokie cele ale nie towarzyszą temu odpowiednie środki. Czy jest to nieuchronne? W historii bywało tak, że gdy władza unikała zbyt dużych ambicji, środków starczyło i rezultat był zadowalający. Władza zredukowała się do wojowania i sądzenia.
*Techniczne- wynikały ze stanu techniki i nauk. Państwo potrzebuje informacji o ludności, gospodarce itp. Nauka się rozwijała ale technika pozostawała daleko w tyle. Kolejny problem to stan komunikacji. Czasem wiadomości dochodziły dopiero po kilku miesiącach. Pomiędzy granicami technicznymi a społecznymi jest cienka granica. Często wpływają na siebie wzajemnie.
*Społeczne- specyfiką Europy jest daleko idący pluralizm. Dawniej grupy społeczne uważały, że mają prawa, czasem prawa różnych grup społecznych spierały się ze sobą dlatego Europa od zawsze jest miejscem nieustających awantur i bijatyk. Koszt społeczny tych sytuacji był bardzo wysoki, jednak Europa też miała z tego korzyści. Gdy państwa broniły swej suwerenności zapobiegały rozlewaniu się na cały kontynent ustrojów despotycznych ( np. imperium osmańskie, Habsburgowie, Napoleon, Hitler). Monteskiusz tłumaczył to jako rodzaj impulsu do innowacji, gdy wciąż coś się działo to ludzie nie trwali w zastoju.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz