Zawieszenie wykonywania działalności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawieszenie wykonywania działalności - omówienie  - strona 1 Zawieszenie wykonywania działalności - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników (czyli taki, który nie nawiązał stosunku pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy) może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej.
Może to zrobic na okres od 1 do 24 miesięcy.
Przedsiębiorca może dowolnie określić okres zawieszenia.
Może on być określony konkretnymi datami (data rozpoczęcia i data zakończenia), ale nie ma także żadnych przeszkód prawnych, aby przedsiębiorca mógł wskazać okres zawieszenia określonego w miesiącach (np. na 6 miesięcy). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca: 1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów; 2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej; 3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie; 4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej; 5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa; 6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej; 7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Zgłoszenie przez przedsiębiorcę informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej ( albo informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej) skutkuje zmianą wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Ustawodawca nie reguluje kwestii wydawania dokumentów potwierdzających fakt zgłoszenia zawieszenia działalności , aczkolwiek organ ewidencyjny powinien wydać przedsiębiorcy zaświadczenie o zmianie wpisu w ewidencji w związku z dokonanym przez przedsiębiorcę zgłoszeniem (o zawieszeniu działalności). Ustawodawca nie reguluje kwestii opłaty za wydanie zaświadczenia w związku ze zgłoszeniem przez przedsiębiorcę informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej albo informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.


(…)

… zaświadczenia w związku ze zgłoszeniem przez przedsiębiorcę informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej albo informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Pobieranie opłaty za wydanie zaświadczenia w ww. zakresie powinno zatem odbywać się na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o opłacie skarbowej. Wznowienie wykonywania działalności gospodarczej uwarunkowane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz