Zawarcie (rokowania układowe) - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 448
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawarcie (rokowania układowe) - omówienie - strona 1 Zawarcie (rokowania układowe) - omówienie - strona 2 Zawarcie (rokowania układowe) - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Zawarcie (rokowania układowe), zmiana i rozwiązanie układu zbiorowego pracy
Zawarcie- układ zawiera się w drodze rokowań ( art. 2412 KP). Obowiązuje przy tym tzw. zasada lojalności (art. 2413 KP). Pracodawca ma obowiązek udzielić informacji dot. jego sytuacji ekonomicznej (art. 2414 ). Formę i czas obowiązywania układu reguluje art. 2415 KP. Układ wchodzi w życie w terminie w nim określonym, jednak nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania (art. 24111 - procedura rejestracyjna).
Zmiana - art. 2419 KP
Rozwiązanie- art.2417 KP. Nie jest dopuszczalne rozwiązanie układu bez zachowania okresu wypowiedzenia, nawet gdyby strony przewidziały taki tryb jego rozwiązania. Wymagana jest forma pisemna pod rygorem nieważności.
Z inicjatywą zawarcia układu zbiorowego pracy mogą wystąpić:
- pracodawca,
- związek zawodowy.
Regułą jest, że układ zostaje zawarty w drodze rokowań. Podmiot występujący z propozycją zawarcia układu jest zobowiązany powiadomić o swej inicjatywie wszystkie organizacje związkowe reprezentujące pracowników, dla których ma być zawarty układ, celem umożliwienia im wspólnego prowadzenia rokowań. Art. 2412 § 3 k.p. wymienia sytuacje, w których strona uprawniona do zawarcia układu nie może odmówić żądaniu drugiej strony podjęcia rokowań w celu zawarcia lub zmiany układu. Ma to miejsce:
gdy chodzi o zawarcie układu dla pracowników nieobjętych dotąd układem,
kiedy celem rokowań ma być zmiana układu uzasadniona istotną zmianą sytuacji ekonomicznej bądź finansowej pracodawcy lub pogorszeniem się sytuacji materialnej pracowników,
jeżeli żądanie zostało zgłoszone nie wcześniej niż na 60 dni przed upływem okresu, na jaki został zawarty obowiązujący układ, albo po dniu wypowiedzenia obowiązującego układu.
Każda ze stron jest obowiązana prowadzić rokowania w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony, tzn.:
uwzględniania postulatów strony związkowej uzasadnionych sytuacją ekonomiczną pracowników,
powstrzymywania się org. związkowych od wysuwania postulatów, których realizacja w sposób oczywisty przekracza możliwości pracodawców,
poszanowania interesów pracowników nieobjętych układem.
Pracodawca jest obowiązany do udzielenia informacji o swej sytuacji ekonomicznej. Przedstawiciele org. związkowych są zobowiązani do zachowania informacji w tajemnicy. Na żądanie każdej ze stron można powoływać ekspertów. Możliwe jest także skorzystanie z mediacji Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy, powołanej ustawą z 29 września 1994 r. o zmianie ustawy kodeks pracy, składającej się z 2 przedstawicieli ministra d/s. pracy, po 1 przedstawicielu ministrów d/s. finansów, Skarbu Państwa oraz Głównego Inspektora Pracy, a także przedstawicieli reprezentatywnych ponadzakładowych organizacji związkowych i konfederacji pracodawców.

(…)

… układ do rejestru bez tych postanowień (za zgodą stron),
wezwać strony do dokonania zmian w terminie 14 dni.
Negatywne ustosunkowanie się do tych zaleceń skutkuje odmową rejestracji, na którą przysługuje zażalenie do sądu (odpowiednio do Sądu Okręgowego w Warszawie lub do właściwego dla siedziby pracodawcy sądu rejonowego).
Na zawarty i zarejestrowany układ, w terminie 90 dni od zarejestrowania, osoby…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz