ZASTAW

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1673
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZASTAW - strona 1 ZASTAW - strona 2 ZASTAW - strona 3

Fragment notatki:

ZASTAW Art. 306- 335. Ustawa z 16.12.1996 o Zastawie Rejestrowym i Rejestrze Zastawów. ZASTAW ( Art. 306 )- ograniczone prawo rzeczowe na rzeczy ruchomej, służące zabezpieczeniu wierzytelności z tym skutkiem, że wierzyciel zastawny może zaspokoić się z rzeczy, niezależnie od tego czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela rzeczy ( z wyjątkiem tych, którym przysługuje pierwszeństwo szczególne ). Cel społeczno- gospodarczy : Służy zabezpieczeniu wierzytelności. Możemy mówić o następujących rodzajach zabezpieczeń wierzytelności: a) odpowiedzialność osobą- obecnie już nie występuję- np. poćwiartowanie dłużnika, jeśli nie zapłacił długu, b) zasada : odpowiedzialność osobista- polega na tym, że dłużnik odpowiada całym swoim majątkiem. Wierzyciel może prowadzić egzekucję ze wszystkich składników majątku dłużnika. Dłużnicy prześcigają się więc w sposobach uniknięcia takiej odpowiedzialności. Porządek prawny konstruuje więc kolejną instytucję: c) odpowiedzialność poręczyciela ( poręczyciel mówi: "jeśli dłużnik nie zapłaci, to ja spełnię świadczenie" ). Wierzyciel uzyskuje dostęp do majątku innej osoby niż dłużnik ( poręczyciela ), d) odpowiedzialność rzeczowa ( zastaw, hipoteka )- wierzyciel uzyskuje szczególne prawo do konkretnych rzeczy, e) przewłaszczenie na zabezpieczenie ( zob. wyż- czynności pozorne ), f) dług gruntowy ( wejdzie w 2007- zob. niż. ) Konstrukcja zastawu: 1) ograniczone prawo rzeczowe - ZASTAWCA- właściciel rzeczy będącej przedmiotem zastawu, - ZASTAWNIK- wierzyciel zastawny, 2) Przedmiotem może być a) rzecz ruchoma- rozciąga się na jej części składowe oraz przynależności, mogą być to tylko rzeczy mające wartość majątkową i nie wyjęte z obrotu ( gdyż zaspokojenie wierzyciela następuje ze sprzedaży rzeczy zastawionej ), b) udział współwłaściciela w rzeczy ruchomej ( przyjęte w doktrynie i orzecznictwie ). c) prawa zbywalne ( Art. 327- bez znaczenia praktycznego, bo są skuteczniejsze zabezpieczenia- przelew na zabezpieczenie ). d) specyficzny charakter ma zastaw na statkach. Kodeks morski ( Art. 76- 89 ) wyróżnia: - HIPOTEKĘ MORSKĄ- prawnie jest to zastaw, gdyż statek jest rzeczą ruchomą, ale stosuje się odpowiednio przepisy o hipotece ! Hipotekę morską ustanawia się na statku wpisanym do rejestru okrętowego. Konieczny jest konstytutywny wpis do rejestru okrętowego, - zwykły zastaw na statku niebędący hipoteką morską- stosuje się odpowiednio przepisy o zastawie na rzeczach ruchomych. 3) jest prawem akcesoryjnym ( służy zabezpieczeniu wierzytelności ),

(…)

… w miejscu i w czasie zawarcia umowy sprzedaży. Obecnie obowiązująca ustawa o cenach z 1982 nie zna takiej kategorii cen, więc istnienie tego przepisu wydaje się wątpliwe. Czy wydanie na własność rzeczy zastawionej zastawnikowi może być DATIO IN SOLUTUM?
DATIO IN SOLUTUM ( Art. 453 )- ( ŚWIADCZENIE ZAMIAST WYKONANIA )- jest to świadczenie w miejsce wypełnienia, prowadzące do wygaśnięcia zobowiązania…
… proporcjonalnego zaspokojenia otrzymają po 2,5 tys. zł. Natomiast w przypadku datio in solutum nie otrzymaliby nic. Wydaje się, że w sytuacji, gdy datio in solutum prowadziłoby do pokrzywdzenia wierzycieli, to nie jest ono dopuszczalne i będzie jako czynność in fraudem legis nieważne. Wyjątek 2: jeśli rzecz obciążona zastawem przynosi pożytki, to Art. 319- zastawnik powinien w braku odmiennej umowy, pobierać…
….
a) Art. 306 §2- zastaw można także ustanowić także w celu zabezpieczenia wierzytelności przyszłej lub warunkowej.
b) Art. 316- zastawnik może dochodzić zaspokojenia z rzeczy obciążonej zastawem bez względu na ograniczenie odpowiedzialności dłużnika wynikające z przepisów prawa spadkowego,
Spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od chwili, kiedy dowiedzieli się, iż przysługuje im spadek, mogą:
- go odrzucić…
… ochrona w razie narażenia rzeczy na utratę lub uszkodzenie ( Art. 321 ). Może on żądać złożenia rzeczy do depozytu sądowego, bądź zwrotu rzeczy za jednoczesnym ustanowieniem innego zabezpieczenia wierzytelności, bądź sprzedaży rzeczy, w razie której zastaw przechodzi na uzyskaną cenę, która powinna być złożona do depozytu sądowego,
2) Zastawca może rozporządzić rzeczą. Zastrzeżenie w umowie…
… w kolejnościach wcześniejszych,
- należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję,
- inne należności.
Chodzi o to, że jeśli ktoś nie płacił długu, to najprawdopodobniej nie płacił również alimentów, wynagrodzenia za pracę, ZUS-u i innych opłat.
Wyjątek 1: Art. 313 ( UMOWA O PRZEPADEK )- w razie zwłoki z zapłatą długu, rzeczy przypadną w odpowiednim stosunku zastawnikowi na własność zamiast zapłaty, wg ceny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz