Zasady prawa pracy - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 469
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prawa pracy - omówienie - strona 1 Zasady prawa pracy - omówienie - strona 2 Zasady prawa pracy - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

14.Podstawowe zasady prawa pracy
W KP jest rozdział p.t. „Podstawowe zasady pr. pracy”. Doktryna nie poszukuje tych zasad, są one przedłożone przez ustawodawcę. Gdyby w KP nie było wyznaczonych zasad pr. pracy to szczególne modele musiałyby być o nie uzupełnione. Te zasady maja charakter uniwersalny - stosuje się je do osób podlegających rożnym modelom. Niektóre z zasad pr. pracy maja charakter normatywny, a inne takiego charakteru nie maja np. zasada, ze pracownik ma prawo do wypoczynku - jest zasada nie normatywna.
Zasady pr. pracy - art. 300 KP mówi o zasadach pr. pracy „ w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami pr. pracy”.
Zasady pr. pracy są to normy dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy o dużym stopniu ogólności, są to założenia tkwiące u podstaw wielu norm. Mówi się „ o stosunku wynikania”, gdyż z istniejących norm wynikają pewne stosunki. Odrzucamy ujęcie konstytucyjne zasad, bo w art. 300 KP dopuszcza się w założeniu, że KC może być w sprzeczności z pr. pracy. Ustawa przyjmuje, że taka sprzeczność istnieje.
Różnice pomiędzy podstawowymi zasadami, a innymi są wyartykułowane w przepisach KP.
Zasady pr. pracy
Zasada pr. do pracy:
- art.10 KP- walor tej zasady jest nienormatywny, bo ta swobodnie wybrana praca nie przekłada się na roszczenia o prace. Wskazuje, ze człowiek jest podmiotem państwa i państwo musi stworzyć właściwe warunki do pracy. W wielu ustawach są przepisy dotyczące naboru do pracy. Nie ma jednak takiej kwestii w KP. Procedura naboru jest ważna w ustawach szczególnych np.
Ust. o służbie cywilnej z 2006r. - dotyczy ona członków korpusu służby cywilnej ; jest to rozdział dotyczący naboru do pracy ( określone są tu procedury naboru do pracy) .
Ust. o pracownikach samorządowych z 1990 r. - dot. naboru na stanowiska urzędnicze; jest wzorowana na ust. o służbie cywilnej w kwestii dot. Naboru.
Problematyka naboru do pracy uzupełnia treściowo zasadę prawo do pracy.
Zasada dobrowolności świadczenia pracy:
Jest to zasada o charakterze normatywnym, a także jest to jedna z najważniejszych zasad. Zasada ta dotyczy momentu podjęcia i woli kontynuowania pracy. Jest ona wycinkiem problemu swobody umów zawartego w art. 11 KC - są tu zawarte dwa obszary:
Zakładający nawiązanie i ustalenie warunków umowy
Obejmujący obszar kontynuowania stosunku pracy.
Ad A. Obszar zakładający nawiązanie i ustalenie warunków umowy :
ASPEKTY PRACOWNIKA: Pracownik nie może być ani zmuszony do pracy ( chodzi tu o przymus administracyjny) ani do kontynuowania pracy. Wyjątek od tej zasady:

(…)

… zarządu spółki, który za pomocą własnych działań doprowadził do tego, że przestał być członkiem zarządu i tym samym sam przyznał sobie odprawę => sąd w takich przypadkach może orzec o nieuznaniu roszczenia tego pracownika, uznając je za zbyt wygórowane.
Zasada ochrony dóbr osobistych pracownika - art. 11 KP
Dobra osobiste człowieka podlegają ochronie w systemie prawa polskiego ( przede wszystkim art. 23…
… nie określa tego pojęcia. Obecnie występuje przewaga własności prywatnej, co powoduje, że pracodawcy są niezależni od państwa. Państwo ma wpływ pośredni na godziwość płacy w Polsce, np. poprzez kreowanie gorszej lub lepszej polityki kredytowej dla pracodawców lub głównie przez tworzenie tzw. minimalnej płacy. Jeżeli płaca minimalna jest wysoka w danym kraju to i inne płace są w miarę godziwe. W Europie minimalne wynagrodzenie ustala się poprzez obowiązujący standard: czyli poprzez odniesienie płacy minimalnej do płacy krajowej ( powinny być one w odpowiednich relacjach) np. w Irlandii jest to 50 %; w Polsce minimalna płaca jest niestety wyznacznikiem dla bardzo dużej ilości osób.
Ad B. mechanizm funkcjonowania tej normy, czyli co z niej wynika dla pracownika (jakie korzyści). Problem: nic nie wynika…
…. 29
4.Jest wyznacznikiem wynagrodzenia (tzn. dłuższy czas pracy = wynagrodzenie wyższe i odwrotnie). Miary czasu pracy:
Miary czasu pracy - funkcjonują w języku potocznym. Miara - 3 rodzaje:
miara nienormowanego czasu pracy :
w języku prawnym nie ma takiej miary. KP daje paletę systemów czasu pracy, zadaniem pracodawcy jest branie systemy z tej palety. Wszyscy, którym wydaje…
… się, że są w nienormowanym czasie pracy są tak na prawdę w podstawowym systemie czasu pracy (czyli 8 godzinnym itd.). Pojęcie nienormowanego czasu pracy wzięło się z przeświadczenia, że są oni objęci czasem pracy ponadwymiarowym (nie będącym pracą w nadgodzinach). Osoby zarządzające zakładem pracy nie mają nigdy prawa do nadgodzin ( osobą taką jest także np. główny księgowy firmy). Inni kierownicy (poza wcześniej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz