To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasada równego traktowania i niedyskryminowania pracowników: Ustawodawca wyraża tę zasadę w 2 połączonych ze sobą treściowo zasadach: art. 11¹ i art. 11² KP. Jest to jedyna zasada, która ma dwa aspekty:
a)Zasada równego traktowania - równo traktujemy pracowników z tytułu równego, jednakowego wykonywania tych samych obowiązków.
b)Zasada niedyskryminacji - nie wolno dyskryminować przez „uderzenie” w grupę osób lub indywidualną osobę pracownika, np. ze względu na kolor skóry, płeć... Nie jest jednak dyskryminowaniem kryterium kwalifikacji. Art. 78 KP - jest tu odwołanie do różnicowania sytuacji prawnej pracownika ( chodzi to o wynagrodzenie) ze względu na kwalifikacje. Obywatelstwo nie jest przesłanką do zatrudnienia w KP - traktat rzymski - zasada równego traktowania obywateli UE. Wyjątek : Różnicowanie ze względu na obywatelstwo jest możliwe w pr. urzędniczym. Polski ustawodawca w adm. publicznej uznaje kryterium obywatelstwa przy zatrudnianiu, jednak nie jest to przejawem dyskryminacji. W KP nie ma takiego kryterium. Jest zasada, że takie ograniczenia w obszarze adm. publ. występują np. w związku z funkcjami w całym obszarze służby cywilnej; przy pracownikach samorządowych ( poszanowanie podstawy nawiązania stosunku pracy; ta zasada nie dotyczy pracowników umownych). Ust z 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych - jest tu uznanie, że jest możliwe ograniczenie w obszarze wiodącym stanowisk pozaumownych adm. publ.
Ustawodawca wprowadza w KP domniemanie dyskryminacji - art. 18³b KP „ ... chyba, że pracownik udowodni ... „ = może być obalone przez pracodawcę np. jeśli udowodni on, że kierował się obiektywną przesłanką lub np. stażem pracy.
Zasada pr. do wypoczynku: art. 14 KP - prawo pracownika do wypoczynku np. „ o dniach wolnych od pracy.. „.
Pracownicy powinni być wypoczęci, dlatego przepisy umożliwiają, „stwarzają klimat” do wypoczynku.
CZAS PRACY Znaczenie kategorii czasu pracy: 1.Jest instrumentem za pomocą którego ma się realizować prawo do wypoczynku.
2.Jest wyznacznikiem przedmiotu pr. pracy (praca jest uczasowiona)
3.Jest warunkiem umowy - art. 29
4.Jest wyznacznikiem wynagrodzenia (tzn. dłuższy czas pracy = wynagrodzenie wyższe i odwrotnie). Miary czasu pracy: Miary czasu pracy - funkcjonują w języku potocznym. Miara - 3 rodzaje:
miara nienormowanego czasu pracy :
w języku prawnym nie ma takiej miary. KP daje paletę systemów czasu pracy, zadaniem pracodawcy jest branie systemy z tej palety. Wszyscy, którym wydaje się, że są w nienormowanym czasie pracy są tak na prawdę w podstawowym systemie czasu pracy (czyli 8 godzinnym itd.). Pojęcie nienormowanego czasu pracy wzięło się z przeświadczenia, że są oni objęci czasem pracy ponadwymiarowym (nie będącym pracą w nadgodzinach). Osoby zarządzające zakładem pracy nie mają nigdy prawa do nadgodzin ( osobą taką jest także np. główny księgowy firmy). Inni kierownicy (poza wcześniej wymienionymi) mają prawo do nadgodzin w sposób zróżnicowany np. kierownicy komórki organizacyjnych - np. za pracę w niedziele i święta. Zastępcy kierowników komórek organizacyjnych i inni kierownicy też mają to prawo.
(…)
… przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę, a w szczególności: • przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, • przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku, • przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych, • dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie…
…. nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Zachowanie tego okresu odpoczynku pozwoli np. uniknąć sytuacji związanych z przemęczeniem pracownika, które może prowadzić do tragicznych konsekwencji np. naet do zagrożenia dla życia.
15.Obowiązki pracownika
Artykuły bazowe - 100
Są kształtowane przez ustawę, z wyjątkiem obowiązków natury organizacyjno-porządkowych tworzonych przez pracodawcę jako regulamin pracy.
Trzy…
… wąskie, dominujące to przestrzeganie ustalonego czasu pracy, obowiązków BHP, regulaminu pracy, p.ppoż., stosowanie się do poleceń przełożonych
Obowiązek dbałości o dobro pracodawcy i zakaz konkurencji - jako przeciwwaga do dbałości o dobro pracownika przez pracodawcę, zachowanie służące zachowanie w nieuszczuplonej formie interesów majątkowych i niemajątkowych zakładu pracy. [zakaz konkurencji omówiony…
… w następnym pytaniu]
Obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego - harmonijne współdziałanie, pomaganie mniej doświadczonym, taktowne odnoszenie się do podwładnych i przełożonych, unikanie zbędnych konfliktów, lojalność wobec innych pracowników itp., nawiązanie do zasady z art. 8 KP Inne ogólne obowiązki pracownika - strzeżenie informacji niejawnych stanowiących tajemnicę służbową lub państwową…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)