To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Uczasowienie pracy: Czas jest miernikiem pozostawienia pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonania pracy. Należy pamiętać o prawie do wypoczynku, pracownik nie może być przemęczony - bo wtedy jest mało wydajny. Dzisiejsi pracodawcy stawiają na jakość pełnienia pracy, a nie na ilość czasu przeznaczonego na wykonanie zadań. Dlatego w prawie pracy liczy się staranność i sumienność wykonywania pracy.
Czas pracy jest ustalony za pomocą 2 miar: - miara ilościowa: ilość godzin pracy ; przeliczane na dni pracy, jt. miara podstawowa;
- miara zadaniowa: jest stosowana uzupełniająco, tam gdzie jt. uzasadnione pewnymi okolicznościami - rodzaj pracy; organizacja pracy lub miejsca świadczenia pracy;
Do czasu pracy nie wlicza się dyżuru pełnionego przez pracownika poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, jeżeli w tym czasie pracownik nie wykonał pracy. Podział na dyżur aktywny i nieaktywny ( UE się sprzeciwia takiemu podziałowi) Dyżur medyczny od 2008r. zalicza się do czasu pracy.
Do czasu pracy nie zalicza się czasu podróży służbowej - tj. czasu wykonywania polecenia pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością , w kt. znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejsca pracy - należność na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Czasem pracy nie jest droga pracownika z miejsca zamieszkania do zakładu pracy i na odwrót.
Skracanie czasu pracy- aby tygodniowy czas pracy był limitowany na mocy przepisów prawa pracy; ustanawia się średni czas - okres 7 dni łącznie z godzinami nadliczbowymi musi nie przekraczać 48h. Praca zmianowa: jt. wykonywanie pracy wg ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin; dni; tygodni; Zn. Funkcjonalne ( nie stosuje się) Zn. Literalne: zmienny rozkład rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach czy tygodniach przez określonego pracownika. Za niedzielę, bądź dni ustawowo wolne od pracy - pracodawca może wypłacić wynagrodzenie, bądź 1 dobrowolny dzień wolnego.
Doba - kolejne 24h, poczynając od godziny, w kt. pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tydzień - 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od 1 dnia okresu rozliczeniowego. Tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekraczać przeciętnie 48h w przeciętnym okresie rozliczeniowy .
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8h.
Okres odpoczynku dla pracowników:
(…)
… pracownika, ochrona mienia bądź usunięcie awarii.
Za pracę w nadgodzinach, oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości:
100% wynagrodzenia , za pracę w nadgodzinach przypadających:
- w nocy; święta, w dni wolne ustawowo od pracy;
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za niedziele, święta itd.
50% wynagrodzenia, za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienionym.
Pracownik, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy , może wybrać sobie dobrowolny dzień wolnego.
Pracownik pracujący w nocy - jt. pracownik, kt. rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 h pracy w porze nocnej. Czas pracującego nie może przekraczać 8 h na dobę, jeżeli wykonuje pracę szczególnie niebezpieczną albo związaną z dużym wysiłkiem…
… w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujących pracę w niedziele i w święta. Pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przeciętnym okresie rozliczeniowym w przeciętnym 5 dniowym tygodniu czasu pracy.
Praca w godzinach nadliczbowych- praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy…
… odpoczynku dobowego. Wiąże się to z zakazem pracowania więcej niże 6 dni w tygodniu. Tygodniowy nieprzerwalny odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin , nie może być jednak krótszy niż 24h.
Podstawowa norma czasu pracy:
Czas pracy nie może przekraczać 8h na dobę i przeciętnie 40 h w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy, w przeciętnym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesiące.
Przeciętnie…
… bardzo szczegółowo, ale przepisy te nie powinny być oderwane od podstawowych rozwiązań z KP.
Przerywany czas pracy: instytucja głównie stosowana dla kierowców w transporcie samochodowym; szczególnie w uzasadnionych przypadkach, zgodnie z harmonogramem można wprowadzić przerwę w ciągu pracy w ciągu doby, trwa ona nie dłużej niż 6 godzin, nie wilcza się jej do czasu pracy; Ta instytucja przez pracodawców…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)