Okres odpoczynku - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okres odpoczynku - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

OKRESY ODPOCZYNKU ODPOCZYNEK - każdy okres, który nie jest czasem pracy. Zapewnienie prawa do odpoczynku to przejaw dążeń do poprawy bezpieczeństwa i ochrony ich zdrowia w miejscu pracy, jako celu, który nie powinien być podporządkowany względom czysto ekonomicznym. (odpoczynek dobowy, tygodniowy, roczny - realizowany w postaci urlopu wypoczynkowego; przerw oraz maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy).
ODPOCZYNEK DOBOWY: -pracownikowi w każdej dobie przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, wezwanie pracownika do pracy może nastąpić jedynie w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, w ten sposób do końca okresu rozliczeniowego pracownikom przysługuje prawo do odpoczynku równoważnego.
ODPOCZYNEK TYGODNIOWY: -w każdym tygodniu przez nieprzerwany okres co najmniej 35h pracownik może nie zajmować się sprawami zawodowymi. Do przedziału zalicza się 11h odpoczynku dobowego, obowiązkiem pracodawcy jest zatem połączenie go z kolejną dobą (nie niedziela), ale w sytuacjach dozwolonej w niedzielę odpoczynek ten może przypadać w innym dniu.
WYJĄTKOWO w przypadkach ograniczenia odpoczynku dobowego oraz przewidzianej rozkładem zmiany pory wykonywania zadań w ramach pracy zmianowej, okres odpoczynku może wynosić jedynie 24h. Odpoczynek przysługuje w każdym tygodniu, a zatem w kolejnych tygodniach może przypadać - jeżeli nie jest to niedziela w różnych dniach. TYDZIEŃ - od poniedziałku do niedzieli. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz