To tylko jedna z 18 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady prawa pracy Wśród zasad prawa pracy wyróżniamy: Zasady dyrektywalne: Zasady - normy - prawnie wiążące, ich znaczenie w prawie pracy jest ogromne ze względu na to, że znajdują się w aktach prawnych należących do źródeł prawa pracy. Zasady - postulaty - nie wiążą prawnie, są raczej adresowane do ustawodawcy. Zasady pozadyrektywalne Zasady opisowe - wskazują na założenia leżące u podstaw określonych instytucji prawnych i opisują ich charakter w systemie - np. charakterystyka stosunku pracy: podporządkowanie, odpłatność. Zasady prawa pracy mogą być klasyfikowane przez różne kryteria:
Ze względu na podstawę prawną : Międzynarodowe - pochodzą z aktów międzynarodowych(np. zasada wolności pracy i związków zawodowych, prawo do pracy). Konstytucyjne - mają charakter wiodący, zasady opisane w kodeksie są jedynie uszczegółowieniem zasad konstytucyjnych. Kodeksowe - w praktyce jest to powtórzenie zasad międzynarodowych i konstytucyjnych zebrane w jednym akcie. Na gruncie poszczególnych ustaw - np. zasady związane z promocją zatrudnienia. Ze względu na sposób sformułowania: Zasady wyrażone wprost(explicite) - zasada jest jasno zwerbalizowana w przepisie. Zasady wynikające z całokształtu regulacji(implicite) - wynikają z analizy pewnej grupy przepisów, nie są sformułowane wprost np. zasady ochrony wynagrodzenia za pracę, zasada ograniczonej odpowiedzialności materialnej pracowników, zasada ochrony trwałości stosunku pracy. Ze względu na część prawa pracy jakiej dotyczy : Uniwersalne - dotyczą całego prawa pracy. Dotyczące jednej części - charakteryzują pewną część prawa pracy np. zasady proceduralnego prawa pracy, zasada zrzeszania się w zbiorowym prawie pracy. Podział na podstawowe i inne - jest to podział wątpliwy , bo zasady właśnie dlatego są zasadami, że są podstawowe: Podstawowe - uregulowane w kodeksie w rozdziale dotyczącym zasad podstawowych. Inne - uregulowana w innych miejscach. Funkcje zasad prawa pracy: Funkcja regulacyjna - z samej swojej istoty zasady mają na celu ustalanie kształtu regulacji danej dziedziny. Funkcja korekcyjna - kodeks cywilny jest źródłem pomocniczym dla regulacji stosunków w zakresie prawa pracy o tyle, o ile jest on zgodny z zasadami prawa pracy, a zatem niektóre regulacje zwłaszcza pozakodeksowe muszą być interpretowane i stosowane przez pryzmat zasad. Funkcja interpretacyjna - zasady wskazują ogólny charakter danej gałęzi prawa, a zatem interpretacji przepisów powinna mieścić się w duchu ustalonych zasad.
(…)
… niepełnosprawnych(6%) Pracodawca może się zwolnić z tego obowiązku wpłacając odpowiednią kwotę na rzecz PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). …
… obywateli do pracy(umożliwia im szanse na skorzystanie z tego prawa). Historia regulacji w wymiarze międzynarodowym i krajowym
Wymiar międzynarodowy:
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka 1948 - prawo do pracy jest jednym z praw przysługujących każdemu człowiekowi - co prawda deklaracja jest niewiążąca, ale wyraża pewne oczekiwania społeczności międzynarodowej, która dostrzega doniosłość prawa do pracy…
… Socjalnych, a następnie wraz z traktatem lizbońskim(wszedł w życie w 2009) jako część Karty Praw Podstawowych prawo do pracy ujmowane jest w aspekcie wolnościowym „każdy ma prawo do podejmowania pracy oraz wykonywania swobodnie wybranego lub zaakceptowanego zawodu”.
Wymiar krajowy:
Okres PRL - prawo do pracy było przedmiotem regulacji zarówno konstytucyjnej jak i kodeksowej i miało typowo socjalistyczny…
…, czy ma ono być przedmiotem regulacji konstytucyjnej i kodeksowej - ostatecznie przyjęto koncepcję, w której prawo do pracy nie jest regulowane expressis verbis:
Konstytucja - w regulacji konstytucyjnej eksponuje się prawo do swobodnego wyboru pracy i wykonywanego zawodu(praca obowiązkowa może być określona jedynie przez ustawę), zakaz pracy dzieci, gwarancja minimalnego wynagrodzenia, dyrektywa skierowana do władz…
…. Właściwości danej osoby i właściwości danego miejsca pracy stanowią granicę swobody zatrudnienia.
Problem pracy dzieci - zakaz zatrudnienia dzieci, dzieci zatem nie posiadają dostępu do wykonywania pracy. Od zakazu pracy dzieci czyni się ustępstwa(zarówno na gruncie prawa europejskiego jak i krajowego) w ramach pewnej działalności praca dzieci jest dozwolona (np. działalność sportowa, kulturalna, artystyczna…
… pracy - przepisy wskazują jednak, że wyrządzenie szkody może być sankcjonowane na gruncie prawa cywilnego(bo i umowa podlega reżimowi prawa zobowiązań, jako że stosunek pracy już nie istnieje). Orzecznictwo SN - czy można zastrzec karę umowną przy zakazie konkurencji? - SN uważa, że nie może tak być w trakcie trwania stosunku pracy, ale po ustaniu stosunku pracy można karę umowną zastrzec. Ustanie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)