Zasady prawa administracyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prawa administracyjnego - strona 1 Zasady prawa administracyjnego - strona 2 Zasady prawa administracyjnego - strona 3

Fragment notatki:

Temat ćwiczeń: wybrane zasady prawa administracyjnego UWAGA! PRZED ĆWICZENIAMI NALEŻY : 1. Wykonaj zadania domowe z poprzednich zajęć, 2. Zapoznaj się z rozdziałem poświęconym zasadom prawa administracyjnego z podręcznika red. Z. Niewiadomski, Prawo admin istracyjne, Warszawa 2010. MODUŁ I Ćwiczenia wprowadzające 1. Dyskusja na ćwiczeniach: Na podstawie przeczytanych w domu materiałów postaraj się wyjaśnić co oznacza pojęcie „zasada prawa”. 2. Postaraj się połączyć poszczególne fragmenty orzeczeń z przepisami prawa wyrażającymi poszczególne zasady. Czasami do jednej zasady pasują więcej niż dwa teksty. Czasami jeden tekst odnosi się do więcej niż jednej zasady. Cel - umiejętność nazwania niektórych zasad prawa administracyjnego, określenie ich treści. np. a b c d e f 3, … a) Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji). Zasada......................................... zwana też zasadą …........................... lub zasadami : …............. i …........... b) Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji). Zasada ….................................................. c) W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli (art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego). Zasada ……………………………………………. d) Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne (art. 32 ust. 1 Konstytucji). Zasada.......................................................... e) Organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia (art. 12 ust. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego) Zasada.................................................................... f) [U]stanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na […] zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot (Preambuła Konstytucji). Zasada...................................................................................

(…)

… zastępczej o charakterze trwałym. W takim wypadku należy się kierować dobrem dziecka, co wynika ze standardów konstytucyjnych i międzynarodowych (por. art. 2 Konwencji o prawach dziecka)” (P 41/07).
8. „(…) nie może być mowy o jakimkolwiek "swobodnym", tzn. w określonych granicach nie związanym prawem i nie kontrolowanym działaniu administracji. Z instytucji formalnej, ustalającej swobodną, nie związaną…
… demokratycznego państwa prawnego uznano istnienie niektórych praw jednostki, jak prawo do życia, prawo do prywatności, a przede wszystkim - prawo do sądu), jak i do tzw. zasad przyzwoitej legislacji (np. zakaz stanowienia przepisów z mocą wsteczną, nakaz zachowania “odpowiedniej” vacatio legis, nakaz poszanowania praw słusznie nabytych), a ogólną podstawą było uznanie, że demokratyczne państwo prawne wymaga…
… warunki i tryb sprawowania oraz formy nadzoru pedagogicznego, wykaz stanowisk, o których mowa w ust. 5, kwalifikacje niezbędne do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacje osób, o których mowa w ust. 5a, uwzględniając wymogi sprawności, skuteczności i efektywności nadzoru pedagogicznego (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru…
…? EWENTUALNA dyskusja - czy obywatel ma obowiązek podporządkować się takiemu znakowi. Być może potrzebne nawiązanie do władztwa administracyjnego (domniemanie legalności) - w zależności od dyskusji. Kazus nr 2 Zapoznaj się z poniższym przepisem. Wskaż zasadę realizowaną przez ten przepis. Uzasadnij swoją wypowiedź.
USTAWA z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz