zasady pobierania próbek do analizy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 616
Wyświetleń: 3038
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zasady pobierania próbek do analizy - strona 1 zasady pobierania próbek do analizy - strona 2 zasady pobierania próbek do analizy - strona 3

Fragment notatki:

zasady pobierania próbek do analizy Prawidłowe pobieranie próbki produktu, która ma być przedmiotem badań, jest podstawą uzyskania dobrych wyników i prawidłowości wniosków wyciąganych na tej podstawie. Jest to czynność tak samo ważna, jak wykonywanie analizy. Często jednak badany materiał może być w takim stanie, który uniemożliwia prawidłowe pobranie próbki, np. gdy znajduje się w dużych zbiornikach, hałdach lub jest bardzo niejednorodny. Przy bardzo niejednolitym materiale, jakim są przeważnie środki żywności, trudno podać jeden ściśle określony sposób, który miałby zastosowanie we wszystkich przypadkach i dla wszystkich produktów żywnościowych. Dlatego dla poszczególnych grup środków żywnościowych lub dla niektórych produktów istnieją odrębne przepisy pobierania próbek, ujęte w normy, które należy skrupulatnie przestrzegać. POBIERANIE ŚREDNIEJ PRÓBY Próbkę materiału do badania pobiera się z partii towaru, która stanowi określoną ilość danego produktu. Jedna lub więcej partii stanowi tzw. dostawę, to znaczy całą ilość towaru dostarczonego jednorazowo odbiorcy. Średnia próbka jest to część próbki ogólnej , która składa się z próbek pierwotnych lub jednostkowych. Próbka pierwotna jest to część materiału nie opakowanego lub część zawartości opakowania jednostkowego pobrana z jednego miejsca, zaś próbka jednostkowa , jest to część zawartości opakowania jednostkowego złożonego, pobrana ze wszystkich próbek pierwotnych.
Próbka średnia i uzyskana z niej następnie próbka laboratoryjna powinny być pobrane w taki sposób, aby ich skład odpowiadał przeciętnemu składowi całej dostawy lub partii towaru. Należy z nimi postępować tak, aby nie ulegały żadnym późniejszym zmianom, co najmniej do ukończenia analizy. Wynika z tego, że próbkę średnią należy pobrać z zachowaniem wszelkich ostrożności, aby pozostały nie zmienione wszystkie właściwości produktu i aby została zachowana zasada proporcjonalności ilości próbki w stosunku do ogólnej ilości produktu.
Jeżeli na próbkę średnią składają się próbki pierwotne i jednostkowe, pobrane z kilku miejsc lub kilku jednostek opakunkowych danej partii towaru, to ilości pobrane muszą być proporcjonalne do ilości produktu, inaczej próbka średnia nie przedstawia przeciętnego składu całej partii produktu. Zasada ta nie może być w żadnym przypadku naruszona. Jedynie w przypadku, gdy pobrana próbka jednostkowa ma służyć do bezpośredniej analizy, wielkość jej w stosunku do ilość towaru w jednostce opakunkowej może być dowolna.
Zależnie od wielkości danej partii towaru pobiera się jedną średnią próbkę lub więcej. Jeżeli partia towaru jest bardzo duża, dzieli się ją na partie mniejsze i z każdej z nich pobiera się d analizy oddzielną średnią próbkę. Towar dzieli się na partie tym mniejsze, im cenniejszy jest produkt i im bardziej jest on niejednorodny. W razie niejednorodności partii towaru należy go posortować i podzielić na tyle partii jednorodnych, ile jest rodzajów towaru, np. w różnych opakowaniach, a następnie pobrać z każdej nowopowstałej partii, średnie próbki.

(…)

… towaru jest nieduża (kilka beczek lub worków), próbki pobiera się z każdej jednostki opakunkowej; jeżeli partia jest duża-tylko z pewnej części jednostek opakunkowych.
W razie stwierdzenie niejednorodności, próbki pobiera się z dwu lub trzykrotnie większej liczby miejsc, lub jednostek opakunkowych. Jeżeli partia towaru zawiera produkty o wyraźnie różnej jakości lub różnie znakowane, próbki należy pobrać…
… 0.1 do 4% nadaje się do konserwowania produktu tylko w ciągu kilku dni, gdyż w stosunkowo krótkim czasie ulega rozkładowi. 3. DWUCHROMIAN POTASOWY K2CL2O7 stosuje się w postaci proszku, tabletek lub roztworów, do konserwowania próbek mleka. Ilości zalecane przez różnych autorów są różne; wahają się w granicach 0.5 do 2 g/ l mleka. 4. FORMALINA ( 40% wodny roztwór aldehydu mrówkowego), HCHO, ma duże…
… puszki.
Próbki produktów sypkich tj. kasze, mąki lub proszek mleczny, pobiera się specjalną sondą lub rurą zagłębników, która wbija się do worka, do produktu w beczce lub w hałdę z badanym produktem obraca się dookoła osi pionowej i ostrożnie wyciąga. W ten sposób w całej długości rury pozostaje część produktu ułożona w takim porządku, w jakim leży w worku, beczce czy hałdzie. Próbki pobiera się z kilku…
… zestawia się w ten sposób, że wszystkie próbki pierwotne i jednostkowe zsypują się w jedną próbkę ogólną , po jej dokładnym wymieszaniu układa się na stole w kształcie niskiego prostopadłościanu, o kwadratowej podstawie i dzieli się na cztery części po przekątnych : dwie z nich przeciwległe- odrzuca się, z pozostałych tworzy się podobny do poprzedniego prostopadłościan, dzieli się tak jak poprzednio itd…
… zastosowanie jako środek konserwujący, szczególnie do konserwowania próbek produktów bezbiałkowych jak: soków owocowych, przecierów itp. Stosuje się ją w ilości około 0,1 %. Jest bezbarwna o ile więc zachodzi taka potrzeba, stosuje się ją łącznie z jakimś barwnikiem, np. fuksyną. PRZYGOTOWANIE PRÓBEK DO ANALIZY Próbka pozostawiona przez pewien czas w spokoju może stać się niejednorodna. Jednym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz