Zasady i funkcje prawa pracy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady i funkcje prawa pracy-opracowanie - strona 1 Zasady i funkcje prawa pracy-opracowanie - strona 2 Zasady i funkcje prawa pracy-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Zasady i funkcje prawa pracy Funkcje prawa pracy Funkcja prawa to typowy kierunek oddziaływania norm prawnych na rzeczywistość społeczną, stosunki społeczne które są przedmiotem regulacji.
Najszerszy katalog postulowany przez doktrynę (4 funkcje):
Ochronna
Organizatorska
Wychowawcza(kwestionowana w doktrynie)
Redystrybucyjna(kwestionowana w doktrynie)
Drugie ujęcie
Ochronna
Organizatorska
Wątpliwości do funkcji wychowawczej - każde prawo powinno wychowywać, nie jest to jakaś szczególna rola przypisana tylko prawu pracy. Są pewne instytucje, które zostały stworzone dla oddziaływania wychowawczego(np. kary)
Wątpliwości do funkcji redystrybucyjnej - polega przede wszystkim na działaniach zmierzających do niwelowania zbyt dużych nie akceptowanych społecznie różnic dochodowych i majątkowych - obecnie rzeczywista wysokość wynagrodzeń nie zależy od państwa, ale od rynku i obrotu gospodarczego, więc raczej państwo przez działalność prawotwórczą nie ma większego wpływu - państwo może ewentualnie przyczyniać się do sprawiedliwego podziału (np. poprzez ustalenie minimalnego wynagrodzenia). Funkcja ochronna -oddziaływanie norm prawa pracy, w celu ochrony praw pracowniczych. Moc obowiązująca W prawie pracy umieszczane są normy nazywane:
normy prawne bezwzględnie obowiązujące jednokierunkowo, normy częściowo imperatywne, semi-imperatywne - można od nich odstąpić jedynie na korzyść pracownika(albo zwiększać uprawnienia, zmniejszać obowiązki) [art. 18 k.p.]
normy granicznie zastępujące (od tej nazwy się odchodzi) - jeśli umowa zawiera postanowienia niezgodne z prawem pracy ze względu na niekorzystność dla pracownika są dotknięte sankcją nieważności i zamiast tego wchodzi regulacja ustawowa.
Zasada uprzywilejowania pracownika Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, w każdym innym wypadku są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. Postanowienia umów o pracę i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów - postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego.
Funkcja organizatorska odpowiednie oddziaływanie norm prawa pracy dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu pracy. Funkcja wspiera uprawnienia pracodawcy w stosunku do pracownika. Przejawia się w następujących aspektach:


(…)

…, w tym prawo pracy reguluje pewien ład w stosunkach społecznych danego rodzaju(jest to działanie zarówno w interesie pracodawcy jak i pracownika). Tutaj wypaczenie na rzecz pracodawcy także jest szkodliwe. (np. ustawodawca reguluje zakres kar porządkowych i sposób ich wymierzania, to z jednej strony chroni to interes pracodawcy, ale z drugiej strony wyznacza granice odpowiedzialności, a więc chroni…
… jeśli jest to szczególnie uzasadnione ze względu na potrzeby pracodawcy.
wydawanie regulaminów jest przejawem funkcji organizacyjnej(przepisy o charakterze porządkowym)
Funkcja ochronna Nie można odnosić tego jedynie do pracownika, bo istnieją także przepisy chroniące pracodawcę(np. zakaz nieuczciwej konkurencji lub art. 100 k.p. dbałość o przedsiębiorstwo pracodawcy jako kodeksowy obowiązek pracowniczy). Przepisy prawa…
… przez ustawę), zakaz pracy dzieci, gwarancja minimalnego wynagrodzenia, dyrektywa skierowana do władz publicznych(centralnych i samorządowych), które mają działać na rzecz promocji zatrudnienia prowadzącego do pełnego zatrudnienia głównie przez darmowe poradnictwo i pośrednictwo w znalezieniu pracy. Kodeks pracy - nowelizacja lutowa z 1996 wprowadziła art. 10 k.p., który w dużej mierze jest powieleniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz