Zasada profesjonalizmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 3325
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada profesjonalizmu - strona 1 Zasada profesjonalizmu - strona 2 Zasada profesjonalizmu - strona 3

Fragment notatki:

Zasada profesjonalizmu Pracownik Urzędu m.st. Warszawy wykonuje zadania sumiennie i sprawnie, wykorzystując w pełni posiadaną wiedzę i doświadczenie. Docieka prawdy i daje jej świadectwo swoim postępowaniem. Dba o systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zasadę profesjonalizmu pod nazwą zasady kompetencji trafnie objaśnia polski Kodeks etyki służby cywilnej. Wyraża się ona poprzez rozwój wiedzy zawodowej, znajomości prawa i stanów faktycznych spraw, gotowości do współpracy ze zwierzchnikami i ekspertami, uzasadniania własnych decyzji i sposobu postępowania, dbałość o jakość merytoryczną swej pracy i dobre stosunki międzyludzkie, dążenie do rzeczowego uwzględniania rozbieżnych opinii, zapobieganie napięciom w pracy, przestrzeganie zasad poprawnego zachowania. Z braku albo zaprzeczenia treści zasady profesjonalizmu wyłaniają się treści antyzasady nieprofesjonalizmu, Zasada troski o dobro publiczne działa tak, aby jego działania mogły być wzorem praworządności i prowadziły do pogłębienia zaufania obywateli do państwa i jego organów; pamiętając o służebnym charakterze własnej pracy, wykonuje ją z poszanowaniem godności innych i poczuciem godności własnej; pamięta, że swoim postępowaniem daje świadectwo o Rzeczypospolitej Polskiej i jej organach oraz współtworzy wizerunek służby cywilnej; przedkłada dobro publiczne nad interesy własne i swojego środowiska. . Zasada uczciwości i rzetelności Pracownik Urzędu m.st. Warszawy podczas wykonywania swoich obowiązków jest bezinteresowny i bezstronny, równo traktuje wszystkich obywateli, z poszanowaniem ich prawa do prywatności i godności. W przypadkach konfliktu interesów w sprawach prywatnych i urzędowych pracownik wyłącza się z działań mogących rodzić podejrzenia o stronniczość lub interesowność, a także nie podejmuje żadnych prac oraz zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z wykonywanymi obowiązkami. Zgłasza stwierdzone przez siebie przypadki niegospodarności, próby defraudacji środków publicznych oraz korupcji, a także inne fakty i działania budzące wątpliwości, co do ich celowości lub legalności.
- zasada rzetelności, przeciwstawiana antyzasadzie nierzetelności, wyrażona została we wspomnianym powyżej Kodeksie i sprowadza się do sumienności, wnikliwości, rozważności, twórczości, najlepszej woli, odpowiedzialności, zdecydowania w wykonywaniu obowiązków przez członka korpusu służby cywilnej oraz gotowości do przyjmowania krytyki i naprawiania błędów, dotrzymywania zobowiązań, kierowania się prawem, lojalności wobec urzędu i zwierzchników, powściągliwości w wypowiadaniu poglądów o urzędach i organach państwowych, zgodzie na ograniczenie zasady poufności". Przeciwieństwa wspomnianych zachowań składają się na treści antyzasady nierzetelności,

(…)

… wszystkich funkcjonariuszy publicznych - urzędników, polityków, parlamentarzystów - do wycofania się ze sprawy, w której mają jakieś prywatne interesy. . Zasada współodpowiedzialności za działania Pracownik Urzędu m.st. Warszawy nie uchyla się od podejmowania decyzji oraz wynikających z nich konsekwencji. Udziela rzetelnych informacji, a relacje służbowe opiera na współpracy, koleżeństwie, wzajemnym szacunku, pomocy…
…, przedkładania dobra publicznego nad interesy własne. Treści antyzasady interesu prywatnego definiuje najszerzej pojmowana tzw. prywata - działanie urzędników, mniej lub bardziej zakamuflowane, polegające na obracaniu interesu publicznego w interes prywatny, - zasada neutralności politycznej, przeciwstawiana antyzasadzie uczestnictwa politycznego urzędników, wyraża się w świetle polskiego Kodeksu etyki służby cywilnej poprzez lojalne i rzetelne realizowanie programu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na własne przekonania i poglądy polityczne, obiektywizm porad i opinii udzielanych zwierzchnikom, unikanie aktywności politycznej, odrzucanie wszelkich wpływów i nacisków politycznych, nieangażowanie się w działalność stronniczą, dbanie o jasność i przejrzystość własnych relacji z osobami pełniącymi funkcje polityczne, nieuczestniczenie w akcjach zakłócających normalne funkcjonowanie rządu, eliminowanie wpływów politycznych na rekrutację i awanse w służbie cywilnej. Treści antyzasady przejawiają się poprzez uczestnictwo urzędników we wspomnianych formach aktywności politycznej, - zasada rzetelności, przeciwstawiana antyzasadzie nierzetelności, wyrażona została we wspomnianym powyżej Kodeksie…
… również mianem otwartości albo przejrzystości działalności urzędników, uznawana jest za ważny probierz ich etyczności. Przejawami jawności działań publicznych urzędników są: procedury stanowienia, stosowania i kontrolowania aktów administracyjnych; zasady funkcjonowania, finansowania i rozliczania organów państwowych; unikanie konfliktów interesów urzędników ze sprawowanymi przez nich funkcjami, szczególnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz