Zarządzanie wiedzą i ochrona własności intelektualnej - wykład 4

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie wiedzą i ochrona własności intelektualnej - wykład 4 - strona 1 Zarządzanie wiedzą i ochrona własności intelektualnej - wykład 4 - strona 2 Zarządzanie wiedzą i ochrona własności intelektualnej - wykład 4 - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 4
Co to jest strategia zarzadzania wiedza? (SZW)
Strategie zarzadzania wiedzą to:
-formuły będące kombinacją celów stojących przed systemem zarządzania wiedzą, zasad w oparciu o które jest zbudowany oraz relacji i środków przez które ten system jest tworzony. -Innymi słowy są to formuły mówiące w jaki sposób przedsiębiorstwo zamierza kierować wiedzą a następnie wykorzystać ją dla realizacji swojej strategii konkurencji. Strategia zarządzania wiedzą:
K. Chlebowski: strategia zarządzania wiedzą koncentruje się na:
Definiowaniu i kierowaniu procesami oraz infrastrukturą(organizacyjną i technologiczną), wykorzystaniu w zarzadzaniu wiedzy. Strategia wiedzy:
-Jest to zaangażowanie procesów związanych z wiedzą do istniejących lub nowych obszarów wiedzy dla osiągania celów strategicznych. -Strategia wiedzy to uszczegółowienie ogólnej strategii przedsiębiorstwa w stosunku do zasobu wiedzy jaki powinien być w posiadaniu organizacji aby zrealizować założone cele oraz sprawnie dostosować się do zmian zachodzących w otoczeniu.
5 strategii wiedzy wg K. Wiiga: Strategia 1: strategia wiedzy jako strategia biznesowa
Koncentruje się na: -kreacji, zdobywaniu, organizowaniu
-odnawianiu
-dzieleniu
-i wykorzystywaniu wiedzy
Strategia 2: strategia tworzenia wiedzy skupiona na: -uczeniu się organizacji
-badaniach i rozwoju
-oraz motywacji pracowników do pozyskiwania nowej wiedzy
Strategia 3- strategia zarzadzania aktywami intelektualnymi Koncentruje się na określonych aktywach intelektualnych takich jak: patenty, technologie, operacje i praktyki zarzadzania, relacja z klientami, struktura organizacyjna i inne aktywa strukturalne
Strategia 4 strategia wiedzy personalnej
Koncentruje się na odpowiedzialności personelu za instytucje związane z wiedza, odnawianiu wiedzy i dzieleniu.
Strategia 5 Strategia transferu wiedzy skoncentrowana na systematycznym podejściu do transferu wiedzy, tzn. uzyskaniu, organizowaniu restrukturyzacji, magazynowaniu, zapamiętywaniu i ponownym „odpakowywaniu” wiedzy dla dalszego rozwoju. Strategia zarzadzania wiedza w organizacji -1.
-wiedzajako kluczowe aktywa przedsiebiporstwa
-zasob wiedzy postrzegany jest jako podstawowe i najważniejsze zrodło przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa
-celem jest ochrona wiedzy i wykorzystanie jej do tworzenia nowych zasobow intelektualnych
-charakterystyczna dla przed. Których funkcjonowanie zdeterminowane jest przez poziom zdolności intelektualnych posiadanych pracownikow, a nie przez zasoby materialne


(…)

… intelektualnych posiadanych pracownikow, a nie przez zasoby materialne
-2.
-zarzadzanie wiedza jako sposób na doskonalenie produktow i usług
- to podejcie dominuje w sektorach w których nadal podstawowym aktywem przedsiębiorstwa sa aktywa fizyczne. Kapital intelektualny sluzy w nich jedynie ulepszeniu i unowocześnieniu produktu poprawiając ich pozycje konkurencyjna.
Przedsiebiosrstwo przyjmując taka strategie musi dysponowac podstawowym aktywem, jakim sa zasoby fizyczne., które prowadza do uzyskania satysfakcji klientów a tym samym do poprawy pozycji konkurencyjnej. Jest to strategia ktorej podwalina a nawet środowiskiem sa wdrozone i dobrze funkcjonujące systemy zarzadzania jakością.
-3. Zarzadzanie wiedzą jako podstawową działalnością firmy. -zarzadzanie wiedza jako warunek przetrwania firmy na rynku.
-firmy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz