Zarządzanie przedsiębiorstwem - wykład 6, (Sem. V)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie przedsiębiorstwem - wykład 6, (Sem. V) - strona 1 Zarządzanie przedsiębiorstwem - wykład 6, (Sem. V) - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD VI
04.11.2008
Program restrukturyzacji jest elementem strategii, musi być on dostosowany do założeń strategicznych.
Zarządzanie operatywne to zarządzanie bieżące, wydawanie wielu decyzji na odzień. Program restrukturyzacji jest wdrażany poprzez codzienne decyzje.
Cele restrukturyzacji:
Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa i budowa przewagi konkurencyjnej w wybranych obszarach- nowe produkty, budowa lub utrzymanie przewagi konkurencyjnej w tych dziedzinach gdzie możemy to osiągnąć.
Doprowadzenie do poprawy wyników finansowych- dzięki konkurencji na rynku poprawiamy sprzedaż i wyniki.
Zwiększenie rynkowej wartości przedsiębiorstwa po to by zwiększyć zainteresowanie inwestorów. Przy sprzedaży akcji zarabiamy na różnicy pomiędzy ceną ich kupna i sprzedaży.
Przedsiębiorstwo jest tyle warte ile warte są jego kapitały własne. Jest to tzw. Wartość księgowa przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja polskich przedsiębiorstw.
Podstawowe procesy restrukturyzacyjne po 1998r. i wskaźniki nowego systemu rynkowego od 01.01.1990, przeszliśmy na ceny światowe. Restrukturyzacja w pierwszych 5 latach po zmianie systemu służy podbudowie gospodarki. Podjęto następujące procesy/działania:
Demonopolizacja- obniżano cła wwozowe by przedsiębiorstwa mogły się doskonalić, i by nie stosowano praktyk monopolowych. Urząd wydaje pozwolenia jeśli jedna firma chce kupić inną. Jeśli łącznie firmy zajmowałyby 38/39% rynku to pozwolenia SA jeszcze wydawane, gdyby jednak przejęły większa część rynku to już nie. Prywatyzacja- od 13.07.1990 prywatyzacja jest dobrowolna, dokonuje się na wniosek dyrekcji, kierownictwa i rady nadzorczej. System narodowych funduszy inwestycyjnych- również sterowanie publiczne. W 512 spółkach mając świadectwo udziałowe mogliśmy zamienić je na akcje. Zamiana przedsiębiorstw krajowych na spółki narodowe.
Oddłużenie na zasadzie postępowania bankowego. Przedsiębiorstwa odczuwały opór ze strony popytu. Przyjęto ustawę o wspomożeniu przedsiębiorstw państwowych i spółek z większością skarbu państwa. Wierzyciele mogli objąć akcje spółek. Firmy dostały środki na rozruch właściwej działalności. Oddłużenie wziął na siebie budżet państwa. To co banki straciły na oddłużeniu zostało im zrekompensowane w postaci obligacji skarbu państwa. Z jednej strony te firmy stworzyły spółki (majątek jest własnością spółki matki, a spółki córki dzierżawiły majątek sprzedając na rynek zewnętrzny np. spółce matce).3/4 firm państwowych przeżyło.
Redukcja 54% długu
Konwersja- zamiana długu na obligacje 34%
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz