To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD V
28.10.2008
Rodzaje obszarów restrukturyzacji:
Zmiany zakresu działania:
Rynkowy: zmiany w popycie
Pojawiają się nowe możliwości wzrostu, postęp techniczny, usuwa się stare rozwiązania i wprowadza nowe.
Zdobycie nowej dziedziny
Zmiany z zakresu kapitału/struktury kapitałowej tzw. Restrukturyzacja finansowa- działania zmierzające do przywrócenia równowagi finansowej. Zmiany w strukturze kapitału, ewentualnie wynikające z :
nadmiaru gotówki- jeśli zarząd ma zadumo gotówki tzn. ze nie ma pomysłu na to jak go wykorzystać, trzeba wymyślić gdzie można ją zainwestować lub można wypłacić dywidendy.
Zagrożenia przejęciem- jeżeli firma którą przejmujemy ma dużo gotówki to możemy te gotówkę jakoś wykorzystać (stocznia gdańska).
Niewłaściwy system zarządzania- jeśli doszło do dwóch wcześniej wymienionych sytuacji to oznacza to, że brak pomysłów jest spowodowany złym systemem zarządzania.
Najprostsze rozwiązanie ale najrzadsze to wypłata dywidend
Skup własnych akcji (w celu umorzenia), ograniczamy wielkość akcji więc ich cena rośnie.
Leverage by out- dogadanie się z inwestorem zewnętrznym by wykupił by wykupił firmę bo zagrożona jest wrogim przejęciem.
Management by out- przejęcie firmy przez menedżera Kiedy dotychczasowi akcjonariusze widzą możliwość wykorzystania tych pieniędzy w innej branży, możliwość ich wykorzystania
Gdy właścicielami była rodzina która już nie chce się tym zajmować to może sprzedać firmę długoletnim pracownikom po niższej cenie. Rodzaje restrukturyzacji:
Restrukturyzacja organizacyjna- rzadko występuje sama, główne kierunki:
Zmniejszenie zatrudnienia.
Zmiana procesów produkcji, sprzedaży i systemu organizacyjnego.
Zmiana w kulturze organizacyjnej.
W zależności od kierunku:
Naprawcza- wynika ze złej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Jej celem jest zapobieżenie likwidacji firmy. Mało czasu i brak pieniędzy. Szybki sukces. Nie możemy zmieniać profilu. Dopiero gdy wyjdziemy na mały plus możemy zacząć robić coś więcej. Rozwojowa- podejmowana w dobrej sytuacji firmy, w celu przystosowania przedsiębiorstwa do nowej sytuacji i nowych warunków w przyszłości. Firmy muszą się przystosowywać. Najczęściej inwestycje wiążą się z problemem strukturalnym i jakościowym. Zawsze nowe produkty i nowe rozwiązania dają większe szanse. Najczęściej jest planowana na 2 do 5 lat do przodu. Musimy przewidywać zmiany w popycie. Wiąże się ona z większym ryzykiem. Ma charakter antycypacyjny. Jej celem jest zdynamizowanie rozwoju przedsiębiorstwa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)