Zarządzanie portfelem inwestycyjnym

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2541
Wyświetleń: 8218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie portfelem inwestycyjnym - strona 1 Zarządzanie portfelem inwestycyjnym - strona 2 Zarządzanie portfelem inwestycyjnym - strona 3

Fragment notatki:



Wykłady zawierają następujące kwestie: przykład na zrozumienie teorii stopy zwrotu; stopa dyskontowa; stopa zwrotu; przykład na wyjaśnienie oczekiwanej stopu zwrotu; przykład opisujący ryzyko; średnie ryzyko portfela; liczenie wielkości zwrotu w wartościach nominalnych; nierówność trzebieszewa i reguła trzech sigm; rozkład normalny gaussa i laplace; metoda valium tetris; analiza okresowa duracion; analiza testowania stresowego; analiza value at risk; pojęcie i rodzaj inwestycji; rynki.

Notatka posiada liczne rysunki, wzory, tabele.

Wykład 1
Nowoczesna teoria finansów powstała w 1951 roku w Chicago. Młody wówczas doktorant Harry Markowitz, napisał rozprawę doktorską w której rozpatrywał, jak zbudować portfel akcji, które miały by najlepszą stopę zwrotu, przy danym ryzyku, lub najniższe ryzyko przy danej stopie zwrotu.
Problem był sformułowany, nie tak jak najczęściej piszą, mu dyplomantki, które wymyśliły sobie jakąś zasadę mini - maksu, czyli minimalizować koszty i zwiększać przychody, czyli wymyślają funkcję o dwóch przeciwstawnych ekstremach, której jakby pomyśleć nie można tworzyć.
Zajmował się budową portfela, który by zarobił najwyższą stopę zwrotu przy danym ryzyku, lub najmniejsze ryzyko przy danej stopie zwrotu. Ale najpierw trzeba sobie pilnować tej funkcji: oczekiwane stopy zwrotu, stopa zwrotu, już nie mówiąc o samym tym portfelu. (Te zagadnienia oczekiwania stopa zwrotu i stopa zwrotu jako zagadnienia które musimy wziąć pod uwagę przy tworzeniu tego portfela).
Przykład na zrozumienie teorii stopy zwrotu:
Ktoś miał 100 000 złotych, zainwestował to w portfel akcji, na giełdzie był krach i teraz jego portfel jest wart 50 000 złotych, czyli zmniejszył się o 50%. I teraz o ile procent musi wzrosnąć wartość tych akcji, tego portfela, żeby wrócić do początkowej wartości 100 000 złotych? Musi wzrosnąć o 100%.
Co to jest stopa zwrotu? Ale najpierw co to jest stopa dyskontowa.
Stopa dyskontowa
D = Wn - Wk
D - dyskonto
Wn -Wartość nominalna
Wk - Wartość kupna
d =
Przykład co to stopa dyskontowa:
Sweterka w pewnym sklepie kosztował 200 złotych, ale jego cena okazała, się za droga i nikt go nie kupił, sprzedawca postanowił obniżyć cenę do 150 złotych. Sweterek został wówczas kupiony w wartości o 50 złotych taniej od wartości nominalnej (wyjaśnienie do wzoru na „D”).
Przykład na stopę zwrotu:
Po zakupie tego sweterka, osoba która go kupiła nie chodziła w nim czas jakiś i któregoś dnia przyszła do niej jej koleżanka, która chciała od niej pożyczyć ów sweterek. Ale osoba która zakupiła ten sweterek, okazała się cwana i powiedziała, że może jej ten sweterek odsprzedać, za cena 200 złotych, taką jak na metce, bo w nim w ogóle nie chodziła. Koleżanka kupiła sweterek za 200 złotych, a po wyjściu koleżanki, osoba która sprzedała, poszła do sklepu i kupiła taki sam sweterek za 150 złotych. Tym sposobem zarabiając 50 złotych. Gdyby koleżanka podała coś jeszcze, np.: piwo wtedy we wzorze uwzględniamy dywidendę.
Stopa zwrotu z inwestycji (Rate of Return):
I wzór - bez uwzględnienia dywidendy:
RR =
RR - Stopa zwrotu z inwestycji
Wn (S) - Wartość nominalna, lub wartość sprzedaży
Wk - Wartość kupna
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz