To tylko jedna z 30 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Jest to zbiór wykładów z przedmiotu prawo pracy na UŁ (Uniwersytecie Łódzkim), wykładowca to dr D. Makowski. Z jej treści możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: właściwości prawa pracy, umowa o pracę, czas pracy, wynagrodzenie za pracę, nietypowe formy zatrudnienia, ochrona szczególna pracowników przed rozwiązaniem stosunku pracy (przed wypowiedzeniem). Ponadto są w niej poruszone takie zagadnienia, jak: ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, zbiorowe prawo pracy, promocja zatrudnienia i bezrobocia, zasada niedyskryminacji
ZARYS PRAWA PRACY Z PRAWEM URZĘDNICZYM
DR D. MAKOWSKI
SEMESTR II
Pojęcie prawa pracy - ogół norm prawnych, które regulują stosunki związane z pracą człowieka.
Ta praca człowieka jest pracą podporządkowaną. Art. 22§1 - określa zobowiązania stron. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Ta praca podporządkowana jest pracą dobrowolnie podporządkowaną. Art. 11 - Nawiązanie stosunku pracy jak i ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.
Tą pracę dobrowolnie podporządkowaną trzeba odróżnić od pracy jednoznacznie wyznaczonej (np. w odróżnieniu od osób, które odbywają karę ograniczenia wolności). Właściwości prawa pracy:
Zasada uprzywilejowania pracownika
Art. 18 - Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
Możemy jedynie kształtować korzystne postanowienia. Gdyby w umowie o pracę zawarto mniej korzystne dla pracownika postanowienia to z mocy ustawy są nieważne a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. Występowanie autonomicznych (specyficznych) źródeł prawa pracy
Źródła prawa pracy wylicza art. 9:
przepisy innych ustaw
przepisy aktów wykonawczych np. rozporządzenia wykonawcze
Te źródła możemy określić jako źródła powszechnie obowiązujące, bo występują też w innych regulacjach.
Art. 9 wymienia też specyficzne źródła prawa tzn. właściwe tylko dla prawa pracy:
układy zbiorowe pracy
inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy np. regulaminy to: regulaminy pracy, wynagrodzenia: statuty np. w spółkach akcyjnych.
W zasadzie można powiedzieć, że ten artykuł wyczerpuje wyliczenie. Do źródeł zaliczyć możemy też:
Konstytucję
Umowy międzynarodowe np. Międzynarodowa Organizacja Pracy
Ratyfikowane umowy międzynarodowe mają pierwszeństwo przed ustawą.
Pakt socjalny (porozumienie socjalne) związane są związku z prywatyzacją. SN
uznaje pakt za źródło prawa pracy. Zobowiązania zawarte w umowie mogą być dochodzone.
Dyferencjacja prawa pracy (zróżnicowanie):
Kryteria dyferencjacji:
Zawodowe: pracownicy wykonujący swój zawód mają własne regulacje np. Karta Nauczyciela. Są to pragmatyki służbowe. Występuje istotne zróżnicowanie statusu pracowniczego od wykonywanego zawodu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)