Zagadnienia do egzaminu z psychologii stresu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1281
Wyświetleń: 2814
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagadnienia do egzaminu z psychologii stresu-opracowanie - strona 1 Zagadnienia do egzaminu z psychologii stresu-opracowanie - strona 2 Zagadnienia do egzaminu z psychologii stresu-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Zagadnienia do egzaminu z Psychologii Stresu
Trzy rozumienia stresu
Stres jako bodziec- rozumiany jest jako pewne sytuacje występujące w otoczeniu mające naturalną zdolność wywoływania napięcia i silnych emocji. Stres utożsamiany jest z działaniem bodźca pochodzącego ze środowiska.
Stres jako reakcja organizmu, fizjologiczna bądź psychologiczna, będąca odpowiedzią na działanie stresorów 9bodźców pochodzących ze środowiska).
Stres jako transakcja (relacja) między jednostką a otoczeniem, określa czy u jednostki zostanie wywołana reakcja na sytuację, zależy od subiektywnej oceny tej sytuacji.
Koncepcja Cannona.
Stres to zakłócenie homeostazy czyli równowagi organizmu w sytuacji zmian w środowisku wewnętrznym ustroju w skutek zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym. Zmiany te i przeciwstawiające się im reakcje objęte zostały wspólną nazwą stres.
Cannon wyróżnia 2 rodzaje stresu: incydentalny i chroniczny.
Mechanizm „walka- ucieczka”+ jego rola adaptacyjna.
Są to pierwsze wzorce radzenia sobie ze stresem. Organizm po odebraniu sygnału niebezpieczeństwa uruchamia system alarmowy- pojawia się tzw. "stan pogotowia” przygotowujący do wysiłku. Rolę systemu alarmowego pełni układ sympatyczny. Następuje jego pobudzenie. Dochodzi do wzmożonego wydzielania adrenaliny do krwi co powoduje przyspieszenie akcji serca, zahamowanie pracy jelit, podwyższona zostaje krzepliwość krwi.
Organizm w stanie pogotowia może uciekać lub walczyć z niebezpieczeństwem, dlatego stan ten pełni rolę adaptacyjną.
Koncepcja Selyego.
Stres to nieswoista (nie specyficzna- taka sama reakcja niezależna od rodzaju stresora) reakcja organizmu na wszelkie, nie tylko zagrażające, bodźce.
Bodziec stresowy może zadziałać miejscowo, wywołując specyficzną reakcję i uruchamiając LAS (Local Adaptation Syndrom).
Ogólny system adaptacyjny (General Adaptation Syndrom- GAS)
Bodziec stresowy może też zadziałać ogólnie, uruchamiając GAS (General Adaptation Syndrom) i wywołując kolejno stan: pogotowia, przystosowawczy, i wyczerpania.
Ma charakter trójfazowego zespołu niespecyficznych zmian fizjologicznych pojawiających się na działanie stresora. W obrębie GAS wyróżnia się 3 stadia:
Stadium reakcji alarmowej (mobilizacja sił obronnych organizmu):
faza szoku- zmiany fizjologiczne oraz wskaźniki uszkodzenia,
faza przeciwdziałania szokowi- wysiłki obronne.
Stadium odporności (względnej adaptacji)- utrzymywane są reakcje obronne i przystosowawcze.
Stadium wyczerpania- strata zdolności obronnych organizmu (czynniki szkodliwe zbyt długie lub zbyt intensywne).


(…)

… tylna część podwzgórza (układ współczulny) oraz przedni płat podwzgórza (układ przywspółczulny),
wywoływane są krótkie reakcje w wyniku wydzielania śladowych ilości adrenaliny i noradrenaliny.
Oś neurohormonalna
wywoływana jest reakcja „walcz lub uciekaj”,
pobudzony zostaje zespół jądro grzbietowo- przyśrodkowe oraz ciało migdałowate, które z kolei pobudza boczną i tylną część podwzgórza-> piersiowy odcinek rdzenia kręgowego i zwój trzewny, który ostatecznie pobudza wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny z rdzenia nadnerczy.
Oś endokrynologiczna
wywoływana reakcja „ogólnego zespołu adaptacyjnego” (Selye)
pobudzony zostaje zespół przegroda- hipokamp-> wyniosłośc posrodkowa podwzgórza-> przedni płat przysadki mózgowej-> kora nadnerczy (uwalnia kortyzol, kortykosteron, aldosteron, deoksykortykosteron…
…, ale jednostka ma możliwość modelowania swojego zachowania, sytuacja aktywnej pracy,
niskie wymagania- niski zakres kontroli: „wyuczona bezradność”, pasywność, nie pobudza do działania i nie daje takich możliwości, brak rozwoju,
niskie wymagania- wysoki zakres kontroli: najmniejsze napięcie, osoba może swobodnie reagować na niewygórowane wymagania.
Do tego należy dorzucić stopień wsparcia społecznego.
Model…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz