Zafałszowanie tłuszczami mineralnymi, sem VI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zafałszowanie tłuszczami mineralnymi, sem VI - strona 1

Fragment notatki:

Zafałszowanie tłuszczami mineralnymi (jak się oznacza)
Zasada metody
Alkoholowy roztwór ługu powoduje zmydlenie tłuszczu. Powstaje mydło potasowe, które jest dobrze rozpuszczalne w wodzie. Wystąpienie zmętnienia lub pojawienie się dwu wyraźnych warstw wskazuje na obecność olejów mineralnych, które jako węglowodory nie ulegają zmydleniu.
Wykonanie oznaczenia
W kolbie stożkowej o pojemności 100 cm3 odważyć na wadze technicznej 5 g badanego tłuszczu, dodać 20 cm3alkoholowego roztworu ługu potasowego i ogrzać pod chłodnicą zwrotna we wrzącej łaźni wodnej w ciągu godziny. Jeżeli płyn rozdzieli się na warstwy, to w badanym tłuszczu występują oleje mineralne.
Po zmydleniu płyn przelać do parownicy, oddestylować alkohol (na łaźni wodnej). Pozostałość przenieść do rozdzielacza i dodać ok. 50 cm3 wody. Zmętnienie płynu wskazuje na obecność olejów mineralnych. Mętną mieszaninę wykłócić ze 100 cm3 eteru, a następnie powtórnie z 50 cm3 eteru. Eterowe wyciągi wykłócić trzykrotnie z wodą biorąc za każdym razem 5 cm3 wody, po czym warstwę eterową oddzielić i odparować na płytce Petriego. Pozostałość wysuszyć w temp. 100oC przez ok. godzinę. Oleista pozostałość po suszeniu świadczy o obecności olejów mineralnych.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz