Zaangażowanie i konsekwencja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zaangażowanie i konsekwencja - strona 1

Fragment notatki:

Zaangażowanie i konsekwencja Dokonanie jakiegoś wyboru pociąga za sobą konieczność zachowania zgodnego z tym, w co się zaangażowaliśmy - jest to tzw. obsesyjne pragnienie bycia konsekwentnym. Źródłami takiego postępowania są:
wysokie cenie zgodności w naszej kulturze oraz powszechne uważanie niekonsekwencji za negatywną cechę osobowości; człowiek cechujący się brakiem zgodności między przekonaniami, słowami i czynami postrzegany jest jako zagubiony, dwulicowy, a nawet psychicznie chory, konsekwencja zaś kojarzona jest z racjonalnością, stałością i uczciwością,
osiągane korzyści z postępowania konsekwentnego, „ droga na skróty” - nawykowe popadanie w automatyzm konsekwentnego postępowania, który dostarcza nam łatwej (bezrefleksyjnej) i skutecznej metody radzenia sobie z komplikacjami codziennego życia oraz ochronę przed myśleniem i „niechcianymi” wnioskami. Motywacja do bycia konsekwentnym stanowi silne narzędzie wpływu społecznego; z jego powodu często postępujemy wbrew własnym interesom - kluczem do sukcesu jest więc nakłonienie nas do podjęcia jakiegoś działania, które uwięzi nas w pułapce dążenia do konsekwencji. Aby uniknąć takiej sytuacji należy wystrzegać się mechanicznej i bezmyślnej tendencji do bycia konsekwentnym w każdej sytuacji.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz