To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wzrost i rozwój gospodarczy
1. Rozwój gospodarczy 2. Wzrost gospodarczy Są to dwa różne terminy, oznaczają różne pojęcia. Wzrost jest tożsamy ze wzrostem PKB. Jest to kategoria ilościowa. Wzrost gospodarczy = wzrost PKB Rozwój to wzrost + zmiany strukturalne sprzyjające rozwojowi. Jest trudny do policzenia. Zmianą strukturalną sprzyjającą rozwojowi jest: - zmiana charakteru zatrudnienia (zmiana z sektora rolniczego do pozarolniczego); - wzrost udziału pracowników z wyższym wykształceniem w ogólnej liczbie zatrudnionych; - wzrost zatrudnienia w nowoczesnych gałęziach gospodarki, a spadek w tradycyjnych; - spadek zanieczyszczenia środowiska naturalnego; - obniżka wskaźnika śmiertelności niemowląt. Te wskaźniki, ich pogorszenie, oznaczają pogorszenie rozwoju gospodarczego. Miary wzrostu. Miarą wzrostu jest tempo wzrostu PKB oraz inne miary, charakteryzująca osiągnięty poziom wzrostu. Jest to PKB na mieszkańca liczony w $. Im więcej wynosi PKB, tym większy poziom wzrostu gospodarczego. Kraje najbogatsze - 20-30 tys. $ na mieszkańca; niezamożne (Polska) 5-8 tys. $ na mieszkańca; najbiedniejsze 100$ na mieszkańca. Kraje takie jak Polska (do 5 tys. $) nie płacą skłądek na ONZ oraz mogą liczyć na pomoc finansową. Rozwój mierzymy przez indeksy dobrobytu czyli wskaźnik wzrostu + zmiany struktury. Doktrynalne ujęcie wzrostu gospodarczego. O potrzebie osiągania wzrostu gospodarczego mierzonego w PKB mówiono, że załatwi wszystko - „Wzrost jest Bogiem”. Rekordowe tempo wzrostu PKB - w Polsce w latach 1971-1975 PKB wynosił 10%, tymczasem zaś w krajach kapitalistycznych - 3%. „Gospodarka rowerowa” - oznacza szybki wzrost gospodarczy (poddana została ostrej krytyce). Odchodzono od doktrynalnego ujęcia wzrostu gospodarczego. „ Gasnąca krzywa wzrostu gospodarczego” - połączenie osiągniętego wzrostu gospodarczego z możliwym do osiągnięcia tempem wzrostu gospodarczego. Im wyższy poziom wzrostu, tym niższe tempo wzrostu. Przy wysokim poziomie nie może być wysokiego tempa. „ Wzrost zerowy” - gospodarka z roku na rok osiąga ten sam wolumen PKB. Brak wzrostu nie oznacza zmiany struktury tworzenia i podziału PKB. Do kryzysu przyczyniły się raporty Klubu Rzymskiego (nieformalne zrzeszenie najbardziej wpływowych ludzi świata). Raporty - oceniające rozwój cywilizacji - z dziedziny ekonomii. „Granice wzrostu gospodarczego” - raport Klubu Rzymskiego 1972r. - ukazał się kiedy jeszcze powszechnie panowała doktryna, że wzrost jest Bogiem, skrytykował wzrost gospodarczy i uznał go za szkodliwy.
(…)
…, czy międzynarodowych, np. Rada Europy, Zgromadzenie Ogólne ONZ sprowadza się do przygotowania odpowiednich zasad korzystania z praw społecznych i dążyć do jak najefektywniejszego sposobu ich realizacji, starając się nie łamać podstawowych praw człowieka, tzn. do życia i wolności, do pracy, ochrony zdrowia i do nauki.
Swoiste dziedziny polityki społecznej, to dziedziny, których nie da się pominąć każdego dnia…
… się, że wszystkie współczesne państwa w mniejszym czy w większym stopniu zasługują na miano państwa opiekuńczego, tzw. welfare state, co sprawia, że samo pojęcie państwa opiekuńczego traci na swojej ostrości i staje się nieprzydatne dla rozważań nad problematyką polityki społecznej.
Procesy dostosowawcze do wymogów Unii Europejskiej stanowią wyzwanie dla krajowej polityki społecznej, która z jednej strony powinna sprostać…
….
Próbując przedstawić krótką analizę dziedzin polityki społecznej w Polsce i ich uwarunkowań pragnę zwrócić uwagę, na przedmiot zainteresowań polityki społecznej. Przedmiotem jej zainteresowań są potrzeby, ich rodzaje, stan i sposób ich zaspokajania z punktu widzenia celu generalnego, jakim jest postęp społeczny. Postęp ten, to ciąg zmian społecznych, którym przypisujemy pozytywne cechy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)