Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich - strona 1 Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich - strona 2 Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich - strona 3

Fragment notatki:

Wyrok Trybunau Sprawiedliwoci Wsplnot Europejskich
z dnia 31 marca 1971
Komisja Wsplnot Europejskich przeciw Radzie Wsplnot Europejskich
sprawa C-22/70
[1971] ECR 0263
Tezy:
Wsplnota ma zdolno do zawierania umw midzynarodowych z pastwami trzecimi w zakresie wszystkich celw okrelonych w Traktacie. Uprawnienie to wynika nie tylko z bezporedniego upowanienia przez Traktat ale take, w rwnym stopniu, z innych przepisw Traktatu oraz rodkw wydanych na ich podstawie przez instytucje wsplnotowe. W szczeglnoci, za kadym razem gdy Wsplnota, w celu realizacji wsplnej polityki przewidzianej w Traktacie, wydaje przepisy wprowadzajce wsplne zasady, bez wzgldu na ich form, pastwa czonkowskie trac moliwo niezalenego lub wsplnego zacigania zobowiza wobec pastw trzecich, ktre mogyby wpywa lub zmienia tre przepisw wsplnotowych. W odniesieniu do implementacji przepisw Traktatu, system wewntrz-wsplnotowych rodkw nie moe by rozpatrywany oddzielnie od stosunkw zewntrznych.
Kompetencje Wsplnoty w sprawach z zakresu transportu rozcigaj si na stosunki prawne wynikajce z prawa midzynarodowego oraz obejmuj moliwo zawierania umw midzynarodowych z pastwami trzecimi. Kompetencja ta zostaa przekazana Wsplnocie na mocy Rozporzdzenia nr 543/69 w sprawie harmonizacji okrelonych przepisw socjalnych dotyczcych transportu drogowego. Zgodnie z celami okrelonymi w art.164 [220] TWE, skarga o stwierdzenie niewanoci musi by dostpna wobec wszelkich rodkw podjtych przez instytucje, ktre mog wywoa skutki prawne, bez wzgldu na form w jakiej zostay podjte.
W przypadku stwierdzenia niewanoci, posiedzenie Rady uwaa si za niebye, za przedmiot obrad powinien by rozpatrzony powtrnie, w sposb zgodny z prawem wsplnotowym. Komisja ma legitymacj do wytaczania postpowania w sprawie stwierdzenia niewanoci posiedzenia Rady dotyczcego koordynacji zachowa pastw czonkowskich.
W odniesieniu do umw z zakresu polityki transportowej, Komisja ma prawo przedkada propozycje i prowadzi negocjacje, podczas gdy zawarcie umowy naley do Rady.
W odniesieniu do negocjacji rozpocztych przed nabyciem przez Wsplnot uprawnienia do ich prowadzenia, wybr odpowiedniej metody kooperacji w celu zapewnienia ochrony interesw wsplnotowych naley do kompetentnych instytucji wsplnotowych, mianowicie Komisji i Rady. Podczas negocjacji midzyrzdowych, pastwa czonkowskie s zobowizane w kadym czasie dziaa wsplnie, w interesie i imieniu Wsplnoty, zgodnie z obowizkami wynikajcymi z art.5 [10] TWE. Aczkolwiek art.235 [308] TWE upowania Rad do podjcia odpowiednich rodkw, w tym w sferze stosunkw zewntrznych, nie jest to obowizek Rady ale opcja, ktrej niewykorzystanie nie moe prowadzi do uniewanienia posiedzenia.
Komisja nie moe powoywa si na wymg uzasadnienia rozporzdze, dyrektyw i decyzji wynikajcy z art.190 [253] TWE w odniesieniu do posiedzenia Rady w ktrym uczestniczya.

(…)

… wyroku:
Na podstawie skargi z dnia 19 maja 1970, Komisja domaga si uniewanienia obrad Rady z dnia 20 marca 1970, w czci dotyczcej negocjacji i zawarcia przez pastwa czonkowskie, pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodw Zjednoczonych (dalej jako EKGONZ), Konwencji w sprawie warunkw pracy zag pojazdw midzynarodowego transportu drogowego (dalej jako ERTA).
Rada wskazuje, e skarga…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz