Wypoczynek

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wypoczynek - strona 1 Wypoczynek - strona 2 Wypoczynek - strona 3

Fragment notatki:


Wypoczynek - to procesy zmierzające do usunięcie powstałych w toku pracy czynników ograniczających możliwości wysiłkowe organizmu, a stanowiących integralną część ochronnej reakcji biologicznej jaką jest zmęczenie. Jego istotą jest odnowa biologiczna ustroju. Wypoczynek obejmuje:
eliminację produktów wysiłkowej przemiany materii wyrównanie zadłużenia tlenowego komórek uzupełnienie strat w zakresie źródeł energetycznych przywrócenie równowagi wodnej i elektrolitycznej ustroju
W czasie wypoczynku następuje eliminacja zmęczenia. Pełny wypoczynek oznacza całkowity powrót do normy wszystkich wskaźników fizjologicznych które uległy zmianie podczas wysiłku i pełną restytucję zdolności do wysiłku. Niepełny wypoczynek powoduje kumulowanie się zmian zmęczeniowych i występowanie tzw. zmęczenia przewlekłego. Jeśli stan ten utrzymuje się długo to dochodzi do rozwoju zaburzeń w działaniu mechanizmów kontrolujących funkcje fizjologiczne organizmu (przede wszystkim działanie układu nerwowego) i rozwoju stanów patologicznych. Bezpośrednio po pracy, kiedy to napięcie układu sympatycznego stopniowo się obniża a parasympatycznego wzrasta tempo restytucji jest duże. W dalszym okresie jest ono natomiast znacznie wolniejsze. Po upływie 0,25 przerwy efektywność wypoczynku osiąga już połowę swej wielkości (dlatego zalecane są częstsze i krótsze przerwy). po przerwaniu pracy lekkiej i umiarkowanej - następuje obniżenie zużycia tlenu, które jest stosunkowo szybkie (czas połowy reakcji równy 35s, gdzie zużycie tlenu spadło o połowę). Wiąże to się ze spłatą bezmlekowego długu tlenowego, gdyż produkcja kwasu mlekowego podczas wysiłku była minimalna po pracy ciężkiej - krzywa zużycia tlenu (z produkcją dużej ilości kwasu mlekowego) pierwsza część - tak jak po wysiłku umiarkowanym druga część - posiada stała czasową identyczną jak proces eliminowania kwasu mlekowego z krwi po przerwaniu pracy krótkotrwałej o bardzo dużym natężeniu lub pracy stopniowanej - początkowo nasilają się niektóre zmiany a dopiero w późniejszym okresie ulegają obniżeniu, np. stężenie kwasu mlekowego we krwi, koncentracja jonów wodorowych, zawartość glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, temperatura ciała (mierzona w dupie)
Szybkość odzyskiwania pełnej wydolności fizycznej zależą od: intensywności i czasu trwania wysiłku od związanej z tym głębokości stanu zmęczenia stopnia wytrenowania
przebiegu resyntezy związków energetycznych
sprawności usuwania metabolitów
od przywracania normalnej objętości płynów ustrojowych i prawidłowego ciśnienia osmotycznego po krótkich i intensywnych wysiłkach - 30 min - 1 - 3 godziny

(…)

… może być negatywny.
Czynniki przyśpieszające wypoczynek:
zabiegi fizykoterapeutyczne (masaż ręczny, wodny, UV, łaźnie fińskie)
sztuczne wzbogacenie pożywienia w łatwo przyswajalne związki cukrowe fosforanowe, wapniowe, witaminy z grupy B C (eliminacja kwasu mlekowego)
hormony (adrenalina)
glikogen z glikogenem wyrównuje szybciej zapasy glikogenu mięśniowego thyroidyna Przebieg restytucji powysiłkowej komórka mięśniowa, regeneracja pierwotnych zasobów energetycznych (fosforanu, kreatyny, ATP) i odnowa zasobów glikogenu mięśniowego produkty metaboliczne są transportowane z miejsca wytworzenia do miejsca wydalenia (nerki, wątroba)
dążenie środowiska wewnętrznego do stanu spoczynkowego układ krążenia: nagłe obniżenie pojemności minutowej serca, zmiana rozmieszczenia krwi
Zadania układu krążenia - wystarczające zaopatrzenie narządów i tkanek w tlen i w związki energetyczne, odtransportowanie produktów przemiany materii.
odtwarzanie związków energetycznych w procesach endoenergetycznych (najpierw wysoko energetycznych a następnie glikogenu)
regulacja elektrolitów
spłacanie długu tlenowego
uzupełnianie rezerw tlenowych …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz