Wykład - zagadnienia do egzaminu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład  - zagadnienia do egzaminu - strona 1 Wykład  - zagadnienia do egzaminu - strona 2 Wykład  - zagadnienia do egzaminu - strona 3

Fragment notatki:

Jak definiujemy bank komercyjny i jak dzielimy operacje bankowe.Banki komercyjne są samodzielnymi przedsiębiorstwami, które prowadzą własną politykę w zakresie podstawowych operacji. Samodzielnie ustalają założenia polityki depozytów i kredytów. Operacje bankowe dzielimy na pasywne inaczej bierne polegają na gromadzeniu depozytów jednostek gospodarczych oraz innych osób prywatnych oraz wkładów oszczędnościowych gospodarstw domowych. Ponadto emitowanie przez bank własnych papierów wartościowych oraz podejmowanie przez bank działań, zmierzających do zwiększania wartości materialnych, które są w dyspozycji banku.. Aktywne- pozyskiwanie majątku przez bank. I są to operacje zwiększające majatek trwały przez bank oraz wartości niematerialnych i prawnych- np. budynki bankowe, wyposażenie centrali i odziałów. Pr\zechowywanie środków pieniężnych czyli są to środki w formie gotówki przechowywane w skarbcach bankowych, działalność kredytowa, operacje lokat międzybankowych czynnych, inwestycje w papiery wartościowe. Pośredniczące- bank jest pośrednikiem miedzy innymi czynnikami życia gospodarczego. Co to znaczy, że bank jest instytucją zaufania publicznego.Banki koncentrują około 71% oszczędności gospodarstw domowych, w II kwartale 2008r. oszczędności gosp. domowych wynosiły 671,9 mld PLN. Tak więc bank obraca prawie wyłącznie pieniędzmi pochodzącymi z depozytów klientów. Bank wykorzystuje te środki na inwestycje bankowe np. kredyty gospodarcze na dłuższe terminy i w przypadku kiedy bank traci zaufanie klientów , będą oni wówczas chcieli szybko wycofać swoje wkłady , a bank nie może żądać od kredytobiorców wcześniejszego spłacenia kredytu. Wówczas bank staje się niewypłacalny i traci płynność. Dlatego mówimy że bank jest instytucją zaufania publicznego, bo klienci lokujący swoje oszczędności w bankach ufają, że jest to bezpieczne miejsce dla ich kapitałów. Drugi aspekt zaufania klienta do banku, to przestrzeganie przez bank i jego pracowników tajemnicy bankowej. Naruszenie tajemnicy bankowej jest karalne. Prawo bankowe określa co stanowi tajemnicę bankową są to: informacje o obrotach i stanach rachunków bankowych , gwarancje i poręczenia bankowe oraz zawartość skrytek sejmowych. operacje bierne-przykłady wkłady oszczędnościowe gospodarstw domowych, lokaty przyjmowane od innych banków, własne papiery wartościowe emitowane przez bank, kredyt refonansowy zaciągany w banku centralnym,pieniąd transakcyjny i lokaty terminowe jednostek Operacje bierne- działalność kredytowa, operacje lokat międzybankowych, inwestycje w papiery wartościowe.
Co to są operacje pośredniczące- przykłady - Operacje pośredniczące-bank realizując je, działa na koszt, ryzyko i rachunek klienta, bezpośrednio nie angażując własnych pieniędzy, np. operacje związane z kartami płatniczymi i kredytowymi, rozliczenia gotówkowe , polecenia przelewu, czek


(…)

…, który ma zapłacić remitentowi kwotę wymienioną w tracie. Zobowiązanie trasata powstaje dopiero po wyrażeniu przez niego akceptu tego polecenia zapłaty, czyli trasat zamieszcza na wekslu słowo „przyjęty” lub „akcept”.
.Czek-jest pisemnym poleceniem bezwzględnego wypłacenia określonej kwoty, wydanym bankowi przez posiadacza rachunku bankowego. Czeki są wystawione przez banki na specjalnych blankietach. Klient…
…, weksel, jako środek kredytu, może mieć pokrycie po wystawieniu dokumentu, czek w przeciwieństwie do weksla może być po upływie czasu określonego przez prawo czekowe do prezentacji odwołany, wystawca czeku odpowiada cywilnie i karnie za brak pokrycia w momencie wystawienia czeku, lub za doprowadzenie do braku pokrycia w okresie późniejszym. Podobieństwa pomiędzy wekslem a czekiem trasowanym: oba dokumenty są samoistne i abstrakcyjne (nie powiązane z przedmiotem transakcji, płatności,obydwa dokumenty są bezwarunkowymi poleceniami zapłaty, w obydwu dokumentach mamy trzech partnerów: wystawcę - trasanta, płatnika - trasata, beneficjanta - remitenta,czek podobnie jak i weksel może być wystawiany również przez płatnika, w tym wypadku wystawca jest zarazem trasatem. Weksle mogą być wykorzystane…
… internetowa banku umożliwia dokonywanie on-line różnorodnych operacji na rachunku. Do korzystania z zalet i-bankowości potrzebny jest komputer, przeglądarka WWW na nim zainstalowana oraz dostęp Co to jest bankowość elektroniczna. Bankowość elektroniczna jest usługą oferowaną przez większość banków, umożliwiającą klientowi dostęp do jego rachunku za pośrednictwem komputera (bądź innego urządzenia…
… z rodzajów bankowości elektronicznej jest tzw. bankowość internetowa, która umożliwia dostęp do rachunku bankowego przy wykorzystaniu technologii przeglądarek internetowej. możliwość szybszej obsługi klienta i lepszego dostosowania się do jego potrzeb; Oszczędność kosztów związanych z tworzeniem rozbudowanej sieci oddziałów; Oszczędność kosztów związanych z obsługą klientów i przetwarzaniem dokumentów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz