WYTRZEWIANIE I PODZIAŁ TUSZ
Wytrzewianie tusz:
Proces wytrzewiania obejmuje otwarcie i opróżnienie kolejnych jam ciała, tzn: miednicznej, brzusznej, piersiowej, a u trzody również ustnej. Przeprowadza się go nie później niż w ciągu 45 minut po oszołomieniu lub 30 minut po wykrwawieniu zwierzęcia.
Nacinanie powłok brzusznych i wytrzewiania przeprowadza się w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie mięsa i narządów wewnętrznych treścią przewody pokarmowego. Kolejność wytrzewiania podyktowana jest podwieszeniem tuszy za tyle kończyny, zgodnie z zasadą, że narządy położone wyżej wyjmuje się jako pierwsze.
Podział tuszy i toaleta końcowa:
Tusze gatunków zwierząt o dużej masie ciała są dzielone na półtusze i ćwierćtusze. W zasadzie nie dzieli się tusz cieląt, owiec i kóz, natomiast tusze świń są dzielone na półtusze, bydła na półtusze i ćwierćtusze, a koni na ćwierćtusze.
Ćwierćtusze otrzymywane są u bydła przez przecięcie poprzeczne półtusz między przedostatnim a ostatnim, a u koni między 8 a 9 żebrem.
Rozbiór kończy toaleta końcowa, polegająca na oczyszczeniu tuszy ze skrzepów krwi, odłamków kości, spłukaniu bieżącą wodą, po której następuje badanie weterynaryjne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)