Wykład - specjacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - specjacja - strona 1 Wykład - specjacja - strona 2 Wykład - specjacja - strona 3

Fragment notatki:

ANALIZA CHEMICZNA I ŚLADOWA - laboratorium (CHC0153L)
Ćwiczenie 5. Specjacja - oznaczanie jonów Fe2+ i Fe3+
1. Żelazo w przyrodzie i organizmie ludzkim Żelazo jest jednym z głównych składników skorupy ziemskiej. Jego średnia zawartość wynosi 5 %. Występuje głownie w ultra- i zasadowych skałach magmowych oraz metamorficznych i osadowych Zazwyczaj w postaci rud takich jak hematyt, magnetyt, piryt czy syderyt. Zawartość żelaza w glebach i jego rozmieszczenie jest bardzo zróżnicowane. Ilość żelaza w polskich glebach mieści się w zakresie od 0,8 do 1,8 %. Gleby ciężkie mogą zawierać niekiedy dwukrotnie więcej tego składnika niż gleby piaszczyste. Żelazo w glebach występuje w postaci krzemianów, siarczanów i węglanów, a przede wszystkim w postaci tlenów i wodorotlenków krystalicznych i amorficznych. Pierwiastek ten jest bardzo ruchliwy i w warunkach niesprzyjających szybko migruje w głąb profilu glebowego powodując obniżenie ilości form łatwo przyswajalnych dla roślin.
W wodzach naturalnych żelazo występuje w związkach na II i III stopniu utlenienia w formie rozpuszczonej, koloidalnej i zawiesin. Związki żelaza(II) stanowią najczęściej rozpuszczony kwaśny węglan żelaza(II) lub siarczan(IV) żelaza(II) (w wodach torfowisk). Związki żelaza(III) łatwo wytrącają się w wodzie, powodując stopniowe zmętnienie i brunatnienie wód zawierających znaczne ilości związków żelaza. Źródłem związków żelaza w wodach naturalnych są, przede wszystkim, gleba i skały, z których te związki są wymywane, zanieczyszczenia, głównie ściekami przemysłowymi z kopalni, galwanizerni, zakładów   metalurgicznych i farbiarskich oraz korozja rur i zbiorników żelaznych i stalowych, z którymi woda miała kontakt.
Fizjologiczna funkcja związków żelaza w roślinach polega głównie na udziale w różnych reakcjach oksydacyjno-redukcyjnych, związanych z wieloma ważnymi procesami metabolicznymi, jak oddychanie, fotosynteza, przemiany związków azotowych. Zawartość żelaza zmienia się znacznie w poszczególnych organach - jego stężenie w tkankach roślin waha się w granicach od 50 do 300 ppm. Żelazo pobierane jest przez rośliny w formie jonowej Fe2+ w formie  związków chylatowych. W przypadku tego mikroelementu, jego niedobory wynikają najczęściej nie tyle z jego braku w glebie, gdyż występuje on w polskich glebach stosunkowo powszechnie ale z faktu, że w określonych warunkach, czyli przy pH powyżej 6 i przy występowaniu w dużych ilościach innych makro- i mikroelementów nie może być on wykorzystywany przez rośliny.
W organizmie ludzkim znajduje się 3,5 - 4,5 g żelaza. Rola żelaza w organizmie jest prawie wyłącznie związana z procesami oddychania komórkowego. Jest ono składnikiem wielu ważnych białek, np. hemoglobiny czy mioglobiny, występuje również w centrach aktywnych licznych enzymów takich jak: katalaza, peroksydazy oraz cytochromy.

(…)

…). Wyznaczenie zawartości żelaza w badanej próbce
UWAGA: Przed przystąpieniem do wykonania oznaczenia roztwór otrzymany do analizy należy rozcieńczyć 20-krotnie. W tym celu należy pobrać pipetą miarową 5,00 cm3 roztworu i umieścić go w czystej kolbie miarowej o pojemności 100,0 cm3. Kolbę uzupełnić do kreski wodą destylowaną. Zawartość starannie wymieszać.
Porcję badanego roztworu (rozcieńczonego!) o objętości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz