Oznaczanie żelaza całkowitego w wodzie i sciekach - sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 2541
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oznaczanie żelaza całkowitego w wodzie i sciekach - sprawozdanie - strona 1 Oznaczanie żelaza całkowitego w wodzie i sciekach - sprawozdanie - strona 2 Oznaczanie żelaza całkowitego w wodzie i sciekach - sprawozdanie - strona 3

Fragment notatki:


Akademia Morska w Szczecinie Wydział Inżynieryjno Ekonomiczny Transportu Ekologia zasobów naturalnych i ochrona środowiska. Laboratorium. SPRAWOZDANIE Z LABORATORIUM „ Oznaczanie żelaza całkowitego w wodzie i ściekach” Wstęp W organizmie dorosłego człowieka zawartość żelaza wynosi 3,5-4,5g. Jest składnikiem hemoglobiny , mioglobiny oraz wielu innych białek i enzymów . Przy długotrwałym niskim spożyciu żelaza rozwija się niedokrwistość (anemia) objawiająca się zmianami w śluzówce oraz niedotlenieniem tkanek, co powoduje obniżenie zdolności psychofizycznych, szybsze męczenie się organizmu, zakłócenia snu, osłabienie odporności organizmu, a u kobiet w ciąży może doprowadzić do poronień. Źródłem związków żelaza w wodach naturalnych mogą być: gleba i skały, poprzez wymywanie; zanieczyszczenia, głównie ściekami przemysłowymi z kopalni, galwanizerni, zakładów metalurgicznych, farbiarskich; z zanieczyszczeń, głównie ze ścieków przemysłowych, z korozji rur i zbiorników żelaznych i stalowych, z którymi woda miała kontakt. W wodzie żelazo występuje w związkach na II i III stopniu utlenienia w formie rozpuszczonej, koloidalnej i zawiesin. Występujące w wodzie żelazo wpływa na walory smakowe i estetyczne wody. We własnych ujęciach z wód głębinowych i gruntowych stężenie żelaza w zależności od warstw geologicznych zawierających np. rudę żelaza może wynosić do 30 mg/l. Najczęściej spotyka się zawartość żelaza do 5 mg/l. Obok żelaza występuje zawsze mangan w ilości około 10% zawartości żelaza. Żelazo występuje w wodzie w postaci dwuwartościowych kationów będących w równowadze z anionami wodorowęglanowymi i/lub anionami siarczanowymi w zależności od ilościowego występowania wapnia i magnezu. Forma przezroczysta żelaza w wodzie po odstaniu tj. natlenieniu wody w krótszym lub dłuższym czasie przechodzi w żółty fluidalny osad opadający na dno. Dopuszczalny poziom żelaza w wodzie do spożycia wg PN wynosi: 0,5 mg/l. Dopuszczalne stężenia żelaza w wodzie (mg/dm³) wynoszą:
wody powierzchniowe klasa I - 1,0;
wody powierzchniowe klasa II - 1,5;
wody powierzchniowe klasa III - 2,0;
woda do picia - 0,5.
Metody oznaczania żelaza w wodzie : kolorymetryczna z fenantroniną
Kolorymetryczna z tiocyjanianem (metoda rodankowa)


(…)

… pH = 5,5
1,10-fenantrolina
spektrofotometr do pomiaru absorbancji (ekstynkcji) w zakresie widzialnym widma z kuwetami 10mm
Kolejność wykonanych czynności
Próbkę do analizy nr 1 w ilości 5ml wlano do szklanej probówki i dodano, po nawarzeniu na wadze analitycznej, 30 mg reduktora w postaci kwasu askorbinowego. Następnie wymieszano roztwór do całkowitego rozpuszczenia reduktora. Równolegle przygotowano roztwór zerowy w drugiej probówce dla wody destylowanej. Po rozpuszczeniu kwasu askorbinowego dodano do obu probówek po 3 krople roztworu buforu octanowego, wymieszano próbki i kolejno dodano do obu probówek po 2 krople roztworu 1,10-fenantroliny. Próbki dokładnie wymieszano i umieszczono na 15 minut w ciemnym miejscu. Po tym czasie przeniesiono próbki (badaną nr. 1 oraz zerową) w odpowiedniej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz