Fragment notatki:
Wykłady przeprowadzone przez dr Tomasza Kubickiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem notatki jest Administracja terenowa Księstwa Warszawskiego. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 4 strony. Dokładna tematyka poruszana w notatce jest następująca Reformy Napoleona I dotyczące zarządu terytorialnego, nowa administracja lokalna, podział Francji na departamenty, cztery szczeble rewolucji administracyjnej, Napoleon a kolegialność. Notatka wyjaśnia także zagadnienia związane z prefektami, radami działającymi przy prefektach, kompetencje prefekta. Departament i prefekt w Księstwie Warszawskim, zakres kompetencji prefekta, Sekretariat Generalny i Wydziały, Departamentowy Komisarz Policji, Powiat, systemem trójstopniowy, Kompetencje Rady Departamentowej. Notatka zawiera również zagadnienie obowiązujące na egzaminie.
Administracja terenowa Księstwa Warszawskiego
Musimy sięgnąć trochę do Francji. Reformy Napoleona I dotyczące zarządu terytorialnego:
Reformy Napoleona I. II miesiące po przejęciu władzy przeprowadza reformy zarządu terytorialnego. System jest rekcją na system który został stworzony w okresie rewolucji francuskiej. Chiał go zmienić. Czym on się charakteryzował? Miał być systemem racjonalnym i opierać się na zasadach rozumowy. Racjonalny, rozumowy. Francja jest jednolita jedna i niepodzielna. Nie opieramy się na historii. Działamy w oparciu o zasadę jednolitości państwa. Administracja ma być prosta i jednocześnie jednolita, bez żadnych partykularyzmów, bez żadnych wyjątków o znaczeniu historycznym. Jak zrealizowano te zasady?
Stworzono nową administrację lolakną . WŁADZA PRZEKAZYWANA JEST ORGANOM WYBIERALNYM. SĄ TO ORGANY POCHODZĄCE Z WYBORU.ZAPAMIĘTAĆ!!!
Francję podzielono na departamenty. Tych departamentów wyróżniono aż 83. Skoro nie odwołujemy się do kryteriów historycznych od odwołujemy się do kryterium geograficznych i gospodarczych, historycznych. Departament tworzone są od nazw rzek, gór itd. System rewolucyjnej administracji lokalnej był sysemem czterostopniowym, czteroszczeblowym.
1.Departament.
2.Dystrykt.Departament podzielone na dystrykty.
3.kanton. Dystrykty podzielone na kantony.
4.Gminy albo wiejskie albo miejskie.
Jest to administracja pochodząca z wyborów, działają obieralne samorządowe organy. Nie ma elementów birokratycznych w tej administracji lokalnej. Monarchia absolutna zaczęła zwracać uwagę na tworzenie demokratyzmu. Na każdym szczeblu obywatele wybierali Rady. W Departamencie, dystrykcie, rady municypalne w gminach. rady wybierają ze swoich szeregów, derektoriaty w departamentach. Wybory są wyborami cenzusowymi. W wyborach uczestniczyli najbogatsi, Ci którzy mogą wchodzić do Rad. System został zmieniony przez Napoleona. pytanie egzaminacyjne:
Napoleon stworzył TRÓJSZECZEBLOWĄ STRUKTURĘ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO:
1.DEPARTAMENT.
2.OKRĘG.
3.GMINA.
Nie ma kantonów w tej strukturze. Kanton pozostał jako jednostka administracji sądowej i skarbowej.Kanton pozostał jako jednostka administracji specjalnej. Napoleon odrzucił kolegialność. a)NA WSZYSTKICH SZCZEBLACH URZĘDNICY SĄ NOMINOWANI.
b)ponoszą odpowiedzialność przed bezpośrednim przełożonym
c)w każdej chwili mogą być odwołani
Od skrajnego decentralizmu, przechodzimy do skrajnego centralizmu. System jest zhierarchizowany, zbiurokratyzowany, zcentralizowany. Jest to system skrajnego skrajnego centralizmu albo prefekturalny. System ten będzie wzorcem dla innych państw innych rozwiązań.
Na czele departamentu prefekta.
Na czele okręgu podprefekta
Na czele gim
(…)
… o Pruskie to zostawiamy te podziały terytorialne. Komisja Rządząca, która pojawia się przez konstytucją z 1992, dekret który ustanawia komisję rządzącą wskazuje również że księstwo warszawskie podzielone było na departamenty. Bedzie to podstawowa jednostka podziału terytorialnego. Bedzie tych departamentów 6. Wśród tych departamentów wymieniony jest departament białostocki, ale został on włączony do Rosji…
…. Nie ma żadnych wydziałów, które zajmowałyby się sprawami pozrądku i bezpieczeństwa.
Przy boku prefekta działa Departamentowy Komisarz Policji. Rozkazy odbiera od Ministra Policji, nie od prefekta, czyli kimś kto jest o jeden stopień wyżej, ale ZA POŚREDNICTWEM PREFEKTA ODBIERA TE ROZKAZY. Pracownicy Kancelaryjni, pisarze, personel pomocniczy jest rozbudowany.
Powiat-na czele powiatu stoi podprefekt, nominowany…
…, która zjmowała się tylko sprawami policji.Prezydent policji podlega bezpośrednio ministrowi policji. Pozostałe miasta i wsie w księstwie Warzawskim, dekretem w 1809 23 lutego, wprowadzono tymczasową organizację administracji lokalnej. Każde miasto i każda wieś stanowi osobną gminę. Jest to nawiązanie do rozwiązań pruskich. M miastach władzę sprawuje burmistrz, sprawowany przez króla, podlegający prefektowi albo podprefektowi. Podobny system miał działać w miastach prywatnych. Pojawia się zapis że jeśli nie ma środków na utzymanie burmistrza to gminy miejskie mają być xarządzane jak wiejskie,
Gminy wiejskie-główny organ to wójt, wyznaczany przez prefekta, zatwierdzany przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Urząd wójta musiał być sprawowany przez wójta w kilku gminach. Urząd można było przekazywać w ręce konkretnych…
… jest zhierarchizowany, zbiurokratyzowany, zcentralizowany. Jest to system skrajnego skrajnego centralizmu albo prefekturalny. System ten będzie wzorcem dla innych państw innych rozwiązań.
Na czele departamentu prefekta.
Na czele okręgu podprefekta
Na czele gimy stoi mer.
Prefekt. Jest wzorowany na intendentach, właśnie z okresu państwa absolutnego. Co możemy powiedzieć o prefekcie?Uprawnienia prefekta. Bardzo szerokie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)