Wykład - przedmiot nauki finansów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - przedmiot nauki finansów - strona 1 Wykład - przedmiot nauki finansów - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD 2 Finanse
TEMAT: Przedmiot nauki finanse, funkcje finansów, zjawiska finansowe.
Finansowe funkcje pieniądza:
miernik wartości
środek płatniczy
środek wymiany
Funkcja nie finansowa: środek tezauryzacji ( funkcja nie finansowa jest wtedy, gdy pieniądz nie pracuje, leży w skarpecie)
Finanse - jest to obrót pieniądza; jest to ogół procesów gromadzenia i wydatkowania zasobów pieniężnych. Finanse są zjawiskiem obiektywnym występującym niezależnie od woli człowieka. W średniowieczu finanse oznaczały dzierżawę, rentę; był to dochód ściągany przez panów feudalnych od społeczności.
XVII w. - początek nauki finansów - Bodin, w swoim dziele poświęcił jedną z ksiąg finansom dzieląc je na dochody publiczne, wydatki publiczne i dług publiczny.
XIX - prawdziwy rozwój finansów związany z rewolucją techniczną i wynalazkiem maszyny parowej  industrializacja w Wielkiej Brytanii powstawały manufaktury włókiennicze w oparciu o bawełnę z Ameryki. Rozwój manufaktur wywołał potrzeby związane z dużym nakładem pracy ludzkiej (trzeba zapewnić bazę: mieszkania, opieka dla dzieci, kościoły, karczmy, drogi kolejowe itd.). Przekraczało to możliwości kapitalistów i z tych dóbr mogli korzystać wszyscy. To spowodowało, że wprowadzono powszechne, Stałe daniny na rzecz finansowania tego typu inwestycji (nazwane podatkami). Kameraliści (J.G.H. Justi) przypisywali duże znaczenie gospodarce państwa sprowadzonej do polityki protekcjonizmu, realizowanej przy pomocy narzędzi finansowych. Dostrzegali wyraźny związek między fiskalną aktywnością państwa a dobrobytem społecznym. Kameraliści sformułowali zasadę rocznego sporządzania budżetu. Przedstawicielem kameralistów w Polsce był Ferdynand Nax. Był on propagatorem podatków:
gruntowy
od osób (po główne)
od rzeczy (akcyza, czopowe - od każdej beczki, od dóbr luksusowych)
Merkantyliści (J.B. Colbert, kardynał Mazarin) - merkantylizm - handel wymiana; preferowali gospodarkę krajową i uważali, że należy ją chronić za pomocą podatków i cel.
Fizjokraci (F. Quesnay) uważali, że głównym źródłem bogactwa narodowego jest rolnictwo i dlatego na tym powinien być oparta cała gospodarka. Ściągali podatki od posiadaczy ziemskich (laissez faire) - ojcowie leseferyzmu, czyli wolnej gospodarki - teoria liberalna, gospodarki różnią się w sposób naturalny, równowaga następuje przez mechanizm rynkowy.
Klasycy ekonomii ( A. Smith, Ricardo, K. Marks) uważali, że podstawą działalności powinna być własność prywatna. Rola państwa - stworzenie warunków do powstania gospodarki wolnorynkowej. Ingerencja państwa sprowadzona do minimum. Przewidywali następujące obszary działalności państwa:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz