Wykład - pojęcie uznania państwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 2254
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pojęcie uznania państwa - strona 1 Wykład - pojęcie uznania państwa - strona 2

Fragment notatki:

POJĘCIE UZNANIA PAŃSTW
Problem uznania państw łączy się z kwestią powstania państwa, przedmiotem poznania powinny być jednostki geopolityczne powstałe w okolicznościach, które wg prawa m. powodują powstanie państwa czyli:
Zjednoczenie dwóch lub więcej państw w jedno
Rozczłonkowanie Secesja
Uzyskanie niepodległości
TEORIE NA TEMAT ISTOTY UZNANIA PAŃSTW
Teoria deklaratywna wg której państwo zostaje uznane z chwilą powstania a uznanie go przez inne państwa tylko potwierdza ten stan.
Teoria konstytutywna wg której faktyczny byt państwa jest niezależny od uznania go przez inne państwa ale takie uznanie jest koniecznym warunkiem nabycia podmiotowości prawno-międzynarodowej.
Obecnie obowiązująca jest teoria deklaratywna, która uznana jest za bardziej postępową gdyż ułatwia proces powstawania nowych państw. Obie teorie wywołują wiele kontrowersji i tak J. Kunz przypisywał uznaniu znaczenie konstytutywne lub deklaratywne w zależności czy powstałe państwo powstało na dawnym obszarze społeczności prawno-międzynarodowej czy nie. Dla państw pierwszej grupy należy się uznanie deklaratywne dla drugiej zaś konstytutywne. Według Lauterpachta uznanie ma charakter deklaratywny co do faktu powstania państwa a konstytutywny co do stworzenia osobowości prawno międzynarodowej.
Główną słabością teorii deklaratywnej jest to iż uznaje ona powstanie państwa jako fakt oczywisty. Uznanie państwa jest koniecznym warunkiem jego uczestnictwa w stosunkach międzynarodowych.
DWA RODZAJE UZNANIA PAŃSTWA De iure czyli pełne trwałe i ostateczne
De facto czyli niepełne czasowe i odwołalne
Uznanie państwa można zdefiniować jako akt prawno-m., w którym inne państwa wyrażają gotowość stosowania wg nowo powstałego państwa zasad prawa m.
OBOWIĄZEK UZNANIA PAŃSTW
Państwa mają prawo ale nie maja obowiązku uznania państwa
Państwa korzystają ze swobody w zakresie uznania państw ale dokonując uznania państw powinny się kierować takimi zasadami jak dobra wiara, samostanowienie narodów, warunki państwowości
We współczesnym prawie m. kształtuje się norma zobowiązująca państwa do uznania państw nowo powstałych
Państwa są zobowiązane uznać za państwa jednostki polityczne, które spełniają wymogi państwowości przewidziane przez prawo m.
Obecnie stosowana jest zasada iż państwa mają obowiązek uznania innego państwa chyba że owe państwo nie posiada nieodzownych cech państwa. Do uznania państwa przez inne państwa mogą się następująco ustosunkować:
Wszystkie państwa uznają
Żadne państwo nie uznaje ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz