Wykład - pakowanie mięsa, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pakowanie mięsa, sem IV - strona 1

Fragment notatki:

PAKOWANIE MIĘSA
PAKOWANIE W PRÓŻNI
Polega na usunięciu powietrza z opakowania wykonanego z materiału o wystarczającej barierowości, a następnie szczelnym jego zamknięciu przez zgrzewanie. W ten sposób mogą być pakowane duże kawałki mięsa odkostnionego, wędliny w batonach lub plasterkowane. Z tym że system ten nie nadaje się do pakowania produktów kruchych, podatnych na zgniatanie. Wadą systemu jest wyciąganie przez panujące w opakowaniu podciśnienie soku z mięsa surowego lub wędlin, co powoduje pogorszenie estetyki sprzedaży. Przyczynia się to do skrócenia trwałości mikrobiologicznej, a także w razie przebicia opakowania następuje natychmiastowe jego wypełnienie powietrzem, a produkt przestaje być bezpieczny.
PAKOWANIE W MIESZANINIE GAZÓW OCHRONNYCH (w atmosferze modyfikowanej) MAP
Jest to rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do pakowania próżniowego, ponieważ zapewnia ono lepszą ochronę jakości i umożliwia uzyskanie dłuższych okresów trwałości. Do jego zalet należą także:
Brak wycieku soku mięsnego
niedoformowanie produktu
Pakowanie MAP polega na zastąpieniu powietrza w opakowaniu mieszaniną gazów o składzie dobranym do rodzaju pakowanego produktu. Do podstawowych gazów stosowanych w systemie MAP należą dwutlenek węgla, azot i tlen. Tlen w ilościach 20-85% dodawany jest do mieszanin gazów stosowanych do pakowania mięsa surowego, poprawia on barwę.
Do pakowania mięsa i jego przetworów używane są dwa rodzaje urządzeń:
zamykarki komorowe
maszyny rolowe
Produkowane są także torebki termokurczliwe, które po zapakowaniu do nich p[przetworów mięsnych są zanurzane w wodzie na 1-2 sekundy, w temperaturze 70 ႰC, co powoduje ich obkurczenie i przyjmowanie kształtu pakowanego wyrobu i dokładne do nich przyleganie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz