Wykład - metody badań mleka, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - metody badań mleka, sem IV - strona 1 Wykład - metody badań mleka, sem IV - strona 2

Fragment notatki:

METODY BADAŃ MLEKA
MIKROBIOLOGICZNA METODA DYFUZYJNA ZE SZCZEPEM TESTOWYM C 953
Podłoże; bulion, glukoza, agar-agar, purpura bromokrezolowa, przetrwalniki Bacillus stearothermophils (podłoże ma kolor niebieski).
*Przetrwalniki termofilnego bezwzględnego tlenowca, przeżywają obróbkę cieplną i w optymalnych warunkach kwasowości (pH 7,0-7,2) oraz temp. 62-650C szybko przychodzą w formy wegetatywne, jeżeli w środowisku nie występują antybiotyki. *Wykonanie: na płytki Petriego rozlać podłoże (wg producenta), po skrzepnięciu nanieść krążki bibuły nasycone badanym mlekiem). Inkubować w temp. 64oC, przez 3-4h. Po zakończeniu inkubacji wyniki odczytać na podstawie zabarwienia podłoża.
*Obecność s.h. w badanej próbce mleka uwidacznia się przeźroczystą sinoniebieską strefą zahamowania wzrostu bakterii Bacillus stearothermophils wokół miejsca jej naniesienia, a podłoże poza strefami wykazuje zmętnienie spowodowane wzrostem bakterii i zmienia zabarwienie na żółte. *Wokół próby mleka bez s.h. występuje normalny wzrost szczepu testowego oraz zmiana barwy podłoża na żółtą (wynik negatywny). METODA MIKROBIOLOGICZNA - POLUTEST M LUB POLUTEST ®MS- Przed przystąpieniem do wykonania oznaczenia lekko postukać próbówką w blat stołu, aby suchy preparat znalazł się na dnie próbówki. Następnie dodać 0,3 ml odczynnika uwadniającego dostarczanego przez producenta i natychmiast wymieszać. Preparat uwodniony ma wygląd jednolitego żelu o barwie purpurowo-fioletowej. Na powierzchnię żelu nanieść 0,1 ml badanego mleka o kwasowości pH 6,6-6,8. Szczelnie zamknąć otwory próbówek. Testy inkubować w bloku grzejnym o temp. 64°C, przez 3h i 15 min. Po zakończeniu inkubacji wyniki odczytać na podstawie zabarwienia żelu.
Po zakończeniu inkubacji wyniki odczytać na podstawie zabarwienia żelu.
(+) barwa purpurowo-fioletowa lub sino-niebieska - wskazuje na obecność substancji hamujących w badanym mleku
(-) barwa żółta lub żółto-kremowa - wskazuje na brak substancji hamujących w badanej próbce mleka
(±) barwa purpurowo-żółta lub żółto-purpurowa - wskazuje na obecność granicznych stężeń substancji hamujących.
Na rynku obecne są dwa szybkie testy wykrywające równolegle antybiotyki laktamowe i tetracykliny (Twinsensor oraz Charm)
Twinsensor - procedura oznaczania
*Do studzienek wprowadzić 200µl mleka i wymieszać
*Inkubować 3 minuty w 50°C
*Włożyć pasek wskaźnikowy do studzienki
*Kontynuować inkubację przez nastepne 3 minuty w 50°C
*Zinterpretować wynik na podstawie intensywności koloru linii na pasku wskaźnikowym.
Analizator składu mleka (Infrared Milk Analyzer) Aparat zaprojektowany jest oznaczania składu chemicznego:

(…)

… się na spektrofotometrycznym pomiarze absorbancji wiązki promieniowania w średnim zakresie podczerwieni (MIR), przechodzącego przez próbkę mleka znajdującego się w kuwecie przepływowej. *W analizie wykorzystuje się zakres podczerwieni, w którym obserwuje się absorbancję promieniowania przez grupy -CH łańcuchów kwasów tłuszczowych, grup karboksylowych wiązań estrowych cząsteczek tłuszczów, wiązań peptydowych między cząsteczkami aminokwasów w białkach oraz przez grupy -OH cząsteczek laktozy. KALIBRACJA 1. Wyzerować wskazania aparatu. Ogrzać wodę destylowaną do temp. 400C i umieścić ją pod pipetą. Wykonać analizę wody. Jeżeli wyniki otrzymane dla tłuszczu, białka i laktozy wynoszą 0,00 +/- 0,01 oznacza to, że instrument jest wyzerowany. Jeżeli odchylenia są większe instrument należy wyzerować.
2. Następnie należy przeprowadzić kontrolę poprawności odczytów za pomocą próbek kontrolnych (mleka wzorcowego) o temp. 400C. Wyniki nie powinny odbiegać od wartości kontrolnej. W innym przypadku należy poprawić kalibrację.
Aparat Somacount do oznaczania komórek somatycznych w mleku surowym
*W aparacie tym wykorzystano technologię nazywaną cystometrią przepływową. *Próbka mleka zostaje zmieszana z roztworem buforowym i barwnikiem fluorescencyjnym, który barwi DNA komórek somatycznych. Następnie próbka zostaje wstrzyknięta w strumień płynu nośnego (2% r-r detergentu RBS). Strumień ten spotyka się z promieniem lasera, co powoduje fluorescencję zabarwionych komórek. *Specjalny fotodetektor wykrywa świecące komórki, a wyniki analizy danych przeprowadzonej przez system operacyjny komputera ukazują się na ekranie. *Bezpośredni odczyt oznacza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz