Wykład - Komisje badawcze i koncyliacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Komisje badawcze i koncyliacyjne - strona 1

Fragment notatki:

Komisje badawcze.
Powoływane są przez strony sporu w celu wyjaśnienia stanu faktycznego, który spowodował zaistnienie tego sporu. Mogą podejmować różnego rodzaju działania (powoływanie świadków, ekspertów, itp.). Przed komisją mogą występować i prezentować swoje argumenty strony sporu.
Komisja na zakończenie swojej działalności ma przygotować sprawozdanie i w nim powinna zawrzeć wszelkie ustalenia do jakich doszła na podstawie podjętych działań. Sprawozdanie jest prezentowane stronom sporu. Strony mogą przyjąć lub odrzucić ustalenia zawarte w sprawozdaniu.
Działalność komisji jest finansowana najczęściej przez strony sporu w sposób solidarny, chyba że strony zalecają jakieś dodatkowe szczególne badania, to wtedy są one finansowane przz stronę która zgłosiła wniosek o ich dokonanie.
Komisje koncyliacyjne.
Jest powoływana przez strony sporu. Zostały szczegółowo uregulowane w Akcie Generalnym Genewskim (1928 r.) potwierdzonym w 1949 r.
Istota jej polega na tym, że ma ona zarówno wyjaśnić okoliczności sporu jak i przedstawić propozycje jego uregulowania. A więc nie tylko ustala stan faktyczny, ale i przedstawia stronom propozycje jego uregulowania.
Niekiedy przewidziane są w traktatach stałe komisje koncyliacyjne lub też powoływane ad hoc (doraźnie). W licznych umowach międzynarodowych można znaleźć liczne klauzule koncyliacyjne.
Jest to sposób bardzo ceniony przez państwa w wyjaśnianiu sporów, gdyż wielostronnie wyjaśnia sytuacje, a poza tym jest pewna propozycja regulacji sporu. Działalność komisji koncyliacyjnej, także kończy się sporządzeniem sprawozdania, które zawiera propozycje uregulowania sporu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz