Wykład - kapitał dla działalności gospodarczej

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - kapitał dla działalności gospodarczej - strona 1 Wykład - kapitał dla działalności gospodarczej - strona 2

Fragment notatki:

WYKŁAD 10
Kapitał potrzebny do rozpoczęcia działalności:
stały - na pozyskanie środków trwałych, nieruchomości, gruntów (środków produkcji)
ponoszony na pozyskiwanie surowców, półfabrykatów, materiałów. Wielkość ta powinna wynikać z kosztów i powinna wystarczyć na 1-1,5 cyklu produkcyjnego Cykl produkcyjny:
Istota działalności polega na tym, aby wektor 1 był większy od 2. Każda wypracowana nadwyżka jest angażowana w proces produkcyjny. Suma nadwyżek na koniec roku daje nam zysk. Działalność bieżąca powinna być odpowiednio planowana i odpowiednio finansowana.
ZAPASY, PRODYKTY GOTOWE - powinno ich być tyle, by nie brakowało ich do produkcji, powinny być na minimalnym (wystarczającym) poziomie, by nie zamrażać środków i nie ponosić kosztów magazynowania (zabezpieczenie, ogrzewanie, wilgotność itd.)
- technika zarządzania zapasami JIT - JUST IN TIME - praktycznie nie ma magazynowaia, wymaga to odpowiedniej logistyki i monitoringu, stosowany głównie w dziedzinie produkcyjnej, należy zabiegać, by zapasy upłynniały się jak najszybciej, żeby odbiorcy odbierali je osobiście.
NALEŻNOŚCI - planowane, monitorowane, powinniśmy mieć jak najniższe należności, jednak jest to utrudnione, gdyż możemy stracić klientów
ŚRODKI PIENIĘŻNE - powinny być jak najniższe, planowane, operatywne (bieżące) - sporządza się preliminarz gotówkowy dla racjonalnego gospodarowania środkami pieniężnymi. Określone są planowane kwoty wpłat i wypłat w określonych okresach objętych badaniem. Wykonanie plany musi być monitorowane i korygowane.
Finansowanie działalności bieżącej:
z wypracowanych nadwyżek
z części kapitału własnego
z kredytów obrotowych (do 1 roku)
limit w rachunku bieżącym
kredyty w odrębnym rachunku kredytowym ( na uzupełnienie zapasów, na spłatę zobowiązań, linia kredytowa - przyznawana na opłacenie powtarzalnych dostaw określonych towarów lub usług, korzystna, bo nie trzeba uruchamiać procedury otrzymywania kredytu; kredyt sezonowy - związany z sezonowością spłaty kredytu np. kredyt związany z rolnictwem i przetwórstwem rolnym, kredyt studencki)
specyficzne pożyczki, które noszą zwyczajową nazwę kredytów kupieckich:
kredyt dostawcy - przedłużenie terminu zapłaty, może być udzielony rabat w terminie przed ustalonym lub kwota będzie wyższa
kredyt odbiorcy - przedpłaty, zaliczki. Istnieją, bo: zabezpieczenie, że odbiorca odbierze dany towar i jeśli chcemy przyspieszyć obrót, zasilamy producenta finansowo
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz