Rektywne zarządzanie majątkiem obrotowym

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rektywne zarządzanie majątkiem obrotowym - strona 1 Rektywne zarządzanie majątkiem obrotowym - strona 2 Rektywne zarządzanie majątkiem obrotowym - strona 3

Fragment notatki:

Efektywne Zarządzanie Majątkiem Obrotowym
SPIS TREŚCI
Majątek Obrotowy
Majątek Obrotowy obok majątku trwałego jest składnikiem majątku firmy. Składniki majątku obrotowego obejmują te składniki majątku firmy, które w procesie gospodarczym mogą zmieniać postać na pieniężną. O zakwalifikowaniu poszczególnych pozycji do majątku trwałego lub obrotowego decyduje zamiar, w jakim go kupowano. Majątek obrotowy jest finansowany z kapitału stałego (kapitał własny, zobowiązania długoterminowe oraz zysk nie podzielony). Majątek obrotowy uczestniczy w cyklicznie powtarzających się operacjach gospodarczych w okresach nie przekraczających jednego roku, tzn. ulega ciągłym przekształceniom. Majątek obrotowy może mieć jedynie wyraz finansowy jak:
Gotówka
Papiery wartościowe, należności, rozliczenia międzyokresowe
Lub również charakter rzeczowy jak:
Zapasy materiałów, towarów, wyrobów. Do pełniejszego przedstawienia pozycji majątku obrotowego posłużyć się można przykładowym , uproszczonym formularzem bilansu:
Lp.
Aktywa
Kwota
Lp.
Pasywa
Kwota
A
1
2
3
4
Majątek trwały
Wartości niematerialne i prawne
Rzeczowy majątek trwały
Finansowy majątek trwały
Należności długoterminowe
A
1
2
3
4
5
Kapitał własny
Kapitał podstawowy
Kapitał zapasowy
Kapitały rezerwowe
Nie podzielony wynik finansowy z lat ubiegłych
Wynik finansowy netto roku obrotowego
B
1
2
3


(…)

… z posiadania małych zapasów.
Jedną z najnowszych form kształtowania poziomu zapasów jest system just-in-time. Polega on na tym , że zapasy są realizowane z dokładnością co do dnia lub nawet co do godziny, w wyniku czego zapasy u odbiorców materiałów SA bliskie zera i nie ponoszą oni kosztów związanych z ich utrzymaniem. Koszty natomiast powstają u dostawców. Chcąc wykonać zamówienie muszą oni utrzymywać…
… oraz odzwierciedla ogólne tendencje branży.
Majątek Obrotowy Netto = Majątek Obrotowy - Zobowiązania Bieżące
Biorąc pod uwagę powyższy wzór zarządzanie majątkiem obrotowym będzie wynikiem: Wysokości zapasów w firmie na które składają się: materiały dla produkcji; półprodukty i produkty w toku; produkty gotowe w magazynach; towary; zaliczki na poczet przyszłych dostaw materiałów. Wysokości należności i roszczeń…
… zapasów wymaga przede wszystkim:
sprawnego systemu ich normowania zapewniającego ciągłość produkcji i sprzedaży,
zapobiegania powstawaniu zapasów nadmiernych lub zbędnych
Zapasy powinny być na bieżąco analizowane w celu uniknięcia nadmiernego zamrożenia środków kapitałowych oraz powstania strat. Bibliografia
1. Witold Bień „ zarzadzanie finansami Przedsiębiorstwa” Difin 1998 2. Jan Czekaj, Zbigniew Dresler Zarzadzanie finansami przedsiębiorstw. Podstawy Teorii” PWN Warszawa 1999 3. Tadeusz Kierczyński, Urszula Malinowska „Finanse przedsiębiorstwa. Wybrane Problemy” WSUiB Warszawa 2001
4. http://www.webmedia.pl/bp2000/wig/analiza/index.html
5 http://www.tf.pl Tygodnik finansowy
Witold Bień „ Zarządzanie finansami Przedsiębiorstwa”
Jan Czekaj, Zbigniew Dresler „Zarządzanie finansami przedsiębiorstw…
aktywa obrotowe - z wyjątkiem gotówki - przekształcane są z formy materialnej i praw w gotówkową. Sposób zarządzania majątkiem obrotowym aby był efektywny powinien uwzględniać różne właściwości jego elementów a przede wszystkim stopień płynności. Jest on zróżnicowany w stosunku do zasobów gotówkowy, należności i zapasów.
Majątek obrotowy ulega ciągłym przekształceniom tzn. znajduje się w ciągłym ruchu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz