Wykład - Jformalne wprowadzenie Jednorodnego Rynku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 322
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Jformalne wprowadzenie Jednorodnego Rynku - strona 1 Wykład - Jformalne wprowadzenie Jednorodnego Rynku - strona 2 Wykład - Jformalne wprowadzenie Jednorodnego Rynku - strona 3

Fragment notatki:

Jakie wydarzenia należy odnotować jeśli chodzi o formalne wprowadzenie Jednorodnego Rynku?
III.1985r - Komisja Wspólnot Europejskich przedst program budowy rn bez granic. Przedstaw przez J.DELLORS'A. wykazywał się on jako przewodniczący komisji systematycznością we wdrażaniu celów programu.
W VI.1985r KWE opublikowała tzw. “Białą Księgę”, kta zawiera zbiór przepisów prawnych koniecznych do wprowadzenia w kr czł w celu likwid barier i wprowadzenia rn bez granic. Biała Księga została opracowana pod przewodnictwem lorda COCKFIELDA. Zawierała 300 aktów. W ost wersji 200 aktów. Chodziło o stworzenie formalno-prawnych podstaw dla utworzenia rn bez granic.
Na bazie aktów prawnych i dyskusji okazało się, że istnieją luki prawne w pierwotnych źródłach prawa wspólnotowego, czyli w traktatach, np. dot to spraw norm i standardów technicznych. Zaszła więc konieczność uzupełnienia TR. Bez tego niemożliwe byłoby przyjęcie aktów prawnych zawartych w Białej Księdze. Dokumentem, kty stał się źródłem prawa, stwarzającego podstawy prawne był JEDNOLITY AKT EUROPEJSKI 17-18.II.1986r. Wszedł w życie dnia 1.VII.1987r. dzięki niemu możliwa była realizacja jednolit rn europ.
JAE składał się z 2 części:
modyfik traktatów założycielskich
cz autonomiczny - nowe postanowienia
sprawy związane z Białą Księgą dot art. 13-19 w JAE, reszta to inne sprawy.
Główne postanowienia JAE:
dot zmian w zakresie podejmow decyzji
w zakresie rozszerzenia kompetencji niektórych instyt ponadnar
harmoniz prawa europejskiego
postanowienia w zakresie przyszłości wspólnot eur (okr strategii rozwoju i tzw priorytetowych zadań)
te postanowienia JAE były niezbędne, bo niewystarczająca była sprawność logistyczna poszczególnych instyt ponadnar.
Istotne było:
zapis dot podst do głosowania, tzw kwalifikow większość głosów ( wcześniej zasada jednomyślności; o stosowaniu kwalifik większości głogu musiała każdorazowo decydować Rada)
znacznie rozszerzono kompetencje Parlamentu Europejsk, wprowadzono drugie czytanie ustaw
przyjęto zasadę harmonizacji prawa europ przez wzajemne uznawanie norm i standardów
zapis o dążeniu do utworzenia Unii monetarnej i gospod m/ kr czł.
Priorytetowe zad miały być skierowane w celu podniesienia rangi wspólnej polit region, w celu osiągnięcia większej spójności (kohezji) m/ pń czł.
Trzeba tu zwrócić uwagę na czas przyjęcia JAE, niedawno przyjęto Portugalię i Hiszpanię , wcześniej Grecję⇒ chciano teraz wyrównać różnice.
zapisy dot większej jednolitości poli socjalnej. Ujednolicenie przepisów w zakresie warunków pracy i opieki socjalnej


(…)

… nad porozumieniem na bazie dobrowolnej konwencji m/ kr. Prace nad konwencją rozpoczęły się od VI.85r w Niemczech, a owocem tych prac był tzw. Układ z Sztungen odnoszący się do zniesienia kontroli granicznej m/ pń. Podpisany został w 95r przez Francję, Niemcy, kr Beneluksu- dołączyły, Hiszpania, Portugalia, Włochy - później dołączyły. Nie all kr czł przystąpiły: GB i Irlandia nie.
Wszelkie obowiązki dot bezpiecz spoczywały na kr położonych na obrzeżach UE. Zaczęto myśleć o powołaniu instytucji, tzw. EUROPOLU - istyt do ściągania przestępców na terenie całej UE. Integracja rn na przełomie l. 80/90 była związana też z rozpoczęciem integracji w kierunku tworzenia Unii gosp i walut.
INTEGRACJA WALUTOWA
W TR sprawy walutowe zostały potraktowane b pobieżnie. To było zw z tym, że:
nie było takiej potrzeby, bo system z Bretton Woods b dobrze spełniał swe funkcje
TR koncentrują swą uwagę na zagadnieniu zw z integracją rn. Integracja rn miała przynieść większe korzyści. Jedyne istotne wydarzenia w tym okresie:
W 58r wprowadzenie zewnętrznej wymienialności walut, a później wewnętrznej wymienialności walut, przez kr E Zach. Po podpisaniu TR doszło do utworzenia Komitetu Walutowego (ciało doradcze), ale jego zad zw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz