JAJA- WIADOMOŚCI WSTĘPNE
Produkcja jajczarska jest jednym z kierunków produkcyjnych branży drobiarskiej, obok kierunku mięsnego. Dzieli się ona na produkcję jaj w celach reprodukcyjnych oraz na produkcję jaj konsumpcyjnych. Przedmiotem obrotu handlowego jajami konsumpcyjnymi w Polsce są jaja kurze.
Podstawowymi podmiotami działającymi na rynku jajczarskim są fermy i zakłady wylęgowe szczebla reprodukcyjnego, fermy i zakłady wylęgowe piskląt towarowych, fermy produkcji jaj konsumpcyjnych, przetwórnie jaj i podmioty obrotu towarowego krajowego i zagranicznego.
W 2002 r., w Polsce chowem kur niosek zajmowało się prawie 1 mln gospodarstw rolnych. 95% tych gospodarstw utrzymywało niewielkie stada- do 100 sztuk. Malej udział produkcji przydomowej w ogólnej produkcji jaj. Już niemal ¾ całej podaży jaj stanowi produkcja fermowa.
Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii produkcje jaj spożywczych prowadzi obecnie w Polsce 780 ferm przemysłowych. Przeciętnie na jedną fermę przypadają ok. trzy kurniki o różnej skali produkcji. Ich łączne zdolności wynoszą nieco ponad 9 mld sztuk jaj rocznie.
Najwięcej ferm jajczarskich jest w regionach:
-mazowieckim (ok. 20%)
-wielkopolskim (17%)
-górnośląskim i opolskim (13%)
-małopolskim (8%)
-warmińsko-mazurskim (5%)
Łącznie w wymienionych regionach działa ok. 60% ferm produkujących jaja konsumpcyjne.
Największym jajem jest jajo strusia afrykańskiego (1600 g), a najmniejszym jajo kolibra (0,25 g).
Jajo zawiera wszystkie niezbędne dla rozwijającego się zarodka składniki pokarmowe, a także w żywieniu ludzi jaja stanowią wysoko wartościowy pokarm.
W Polsce używa się do spożycia jaja świeże lub składowane w chłodni, ponadto przerabia się je na proszek lub mrożoną masę. W niektórych krajach spożywane są jaja poddane specjalnie fermentacji np. w Chinach jaja umieszcza się w soli, glinie i wapnie.
Jaja innych gatunków drobiu też nadawałyby się do spożycia, ponieważ skład ich jest podobny, jednak nieśność innych gatunków jest stosunkowo niska. Dlatego z reguły przeznacza się je do wylęgu, a poza tym jaja kacze mogą być nosicielami zarazków paratyfusów, dlatego do spożycia nadają się tylko gotowane lub jako dodatek do ciast.
Masa jaja średnio wynosi 55 g i waha się od 40-80 g. Zależy ona od:
*rasy
*wieku
*okresu nieśności
*cech indywidualnych
Jaja mniejsze, poniżej 30 g, uważane są za nienormalne i zwykle są pozbawione żółtka. Natomiast zbyt duże jaja (powyżej 80 g) uważane są za wadliwe, ponieważ ulegają zgnieceniu w transporcie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)