Funkcje planowania finansowego:
1. funkcja bilansująca- dotyczy szerszego aspektu, polega nie tylko na bilansowaniu przyszłych inwestycji finansowych ale wiąże się z bilansowaniem wydatków i przychodów; wydatki nadmiernie przekraczające przychody, jeżeli nie wynikają z działalności rozwojowej prowadzą do naruszenia zasady bezpieczeństwa struktury finansowej.
Funkcja bilansująca wiąże się z tym, że formułujemy projekcję planów w ujęciu prognozy przepływów pieniężnych, prognozy wyniku finansowego, prognozy bilansu.
2. funkcja sterująca- dotyczy głównie planów operacyjnych budżetów miesięcznych, kwartalnych. Możemy określać zadania do realizacji i nadzorować ich wykorzystanie. Tym samym plan może pełnić funkcję sterującą.
3. funkcja optymalizująca- polega na formułowaniu alternatywnych rozwiązań i dokonywaniu wyborów najkorzystniejszych zadań i sposobów ich osiągnięcia, dokonywanie wyborów występuje na podstawie długoterminowego wzrostu wartości przedsiębiorstwa.
4. funkcja informacyjna- polega na tym, że plany finansowe określają zadania, oczekiwania do poszczególnych podmiotów i przedsiębiorstwa jako całości w zakresie wyników finansowych, kosztów, przychodów.
5. funkcja analityczno-kosztowa- w procesie planowania przeprowadzamy analizę opłacalności, rentowności procesów, produktów, rynków, klientów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)