Wykład - freony i halony, sem I

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1799
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - freony i halony, sem I - strona 1

Fragment notatki:

Freony i halony- budowa , cechy fizykochemiczne, zastosowanie. Wpływ freonów i halonów na powstanie dziury ozonowej.
(CFC's - ang. chlorofluorocarbons) CCl2F2, zwanego freonem 12 oraz innych fluoropochodnych metanu i etanu. Związki wykorzystywane do produkcji aerozoli oraz w konstrukcji systemów chłodniczych:
w sprężarkach chłodniach i urządzeniach klimatyzacyjnych do produkcji lakierów w przemyśle kosmetycznym w medycynie
Cząsteczki freonów nie wchodzą w reakcję z innymi substancjami i nie rozpadają się w troposferze, mogą więc pozostawać w atmosferze w stanie niezmienionym ponad 100 lat. Po przejściu do ozonosfery freony rozkładają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego na pierwiastki: węgiel, fluor i chlor. Wprawdzie węgiel spala się, atomy fluoru łączą się ze sobą, ale chlor jest katalizatorem rozkładu ozonu w zwykły tlen dwuatomowy.
Halony- fluorowcopochodne metanu i etanu, w których cząsteczkach wszystkie atomy wodoru są zastąpione atomami fluoru, chloru lub/i bromu. Niepalne gazy lub ciecze, nie przewodzą prądu elektrycznego, nie powodują korozji. Stosowane jako środki gaśnicze. Stosowanie halonów jest ograniczone ze względu na ich niszczące działanie (podobne jak freonów) na warstwę ozonu (dziura ozonowa).


(…)

… w przemyśle kosmetycznym w medycynie
Cząsteczki freonów nie wchodzą w reakcję z innymi substancjami i nie rozpadają się w troposferze, mogą więc pozostawać w atmosferze w stanie niezmienionym ponad 100 lat. Po przejściu do ozonosfery freony rozkładają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego na pierwiastki: węgiel, fluor i chlor. Wprawdzie węgiel spala się, atomy fluoru łączą się ze sobą, ale chlor…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz