To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Temat : Wychowawcy i instruktorzy harcerscy wzorami osobowymi. "Prawdziwy autorytet tworzy tylko osobisty przykład, prawdziwość czynów, odpowiedzialność, porządek, konsekwencja.” dh hm. Stefan Mirowski ( instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz, porucznik Armii Krajowej w Szarych Szeregach.) Henryk Jordan - żyjący w latach 1842-1907. Lekarz, był także pionierem wychowania fizycznego w Polsce, od 1895 roku profesorem ginekologii i położnictwa UJ. Założył w Krakowie Park Miejski doktora Henryka Jordana. Był to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, publiczny ogród gier i zabaw ruchowych oraz ćwiczeń fizycznych dla dzieci i młodzieży. Był także organizatorem rozpoczętego w 1895 roku kursu dwuletniego wychowania fizycznego przy UJ. W 1899 roku wystąpił z inicjatywą wprowadzenia do szkół średnich obowiązkowych lekcji gimnastyki oraz instytucji lekarzy szkolnych.
Motywem jego poczynań było stworzenie dobrych warunków samowychowawczych z biedniejszych warstw społecznych, użycie gier sportowych i ćwiczeń fizycznych w służbie wychowania człowieka. Chodziło o kształcenie charakteru, wychowanie moralne i narodowe. W grach i zabawach największą uwagę skupiał na zasadach lojalności, rycerskości, rzetelności, poświęceniu i uczynności. Młodzież z wielkim zapałem uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Jordana. Tereny gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu od nazwiska twórcy, nazwano ogrodami jordanowskimi. Witold Pilecki - 1901-1948. Był polskim pedagogiem, działaczem harcerskim i oficerem wojska polskiego. Od 1914r. należał do tajnego skautingu w Wilnie, a w 1916r. założył polski zastęp harcerski w Orle. Ochotniczo wstąpił do wojska, walczył w wojnie polsko-radzieckiej 1920r. jako kawalerzysta. We wrześniu 1940r. jako członek Tajnej Armii Polskiej dołączył do osób zatrzymanych podczas łapanki z zamiarem przedostatnia się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i zdobycia informacji dotyczących traktowania więźniów przez Niemców oraz zorganizowania obozowej organizacji konspiracyjnej. Po wykonaniu tych zadań zbiegł z obozu, aby złożyć relację w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Służył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech, dowodzonym przez gen. Andersa. W 1947r. został aresztowany pod zarzutem pełnienia funkcji szefa wywiadu Andersa. Skazany na śmierć i stracony w 1948r. Dwukrotnie był odznaczony Krzyżem Walecznym, a jego wyprawa do obozu została uznana przez historyków jako jeden z najśmielszych wyczynów żołnierskich II wojny światowej. Józefina Łapicka - komendantka organizacji harcerek pod kryptonimem „Bądź gotów”, a także komendantka Wojennego Pogotowia Harcerek. Florian Marciniak - 1914-1944. Wybitny instruktor harcerski, harcmistrz, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów. Wywarł duży wpływ na program wychowawczy i plany działania tajnej organizacji. Wprowadził w "Szarych Szeregach" zasadę "wychowania przez walkę" w ramach programu "Dziś - Jutro - Pojutrze". Został zamordowany w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w 1944r. 11 listopada 2006r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
(…)
… miedzy innymi do Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. W czasie II wojny światowej po namowach syna, opuściła kraj i wyjechała do Wielkiej Brytani, gdzie założyła Dom Dziecka Polskiego. Od 1942r. była w zarządzie władz ZHP. Następnie poprzez Caritas dostarczała żywność dzieciom zniszczonej Warszawy. Po wojnie zakładała kolejne domy dla dzieci za granicami Polski, organizowała wycieczki dzieci do Polski…
…), ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Republice Iraku i Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, Komandor Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą. Janusz Korczak - właściwe nazwisko Henryk Goldszmit, żył w latach 1878 - 1942, znany również jako „ Stary Doktor”. Był lekarzem, pisarzem, pedagogiem i działaczem społecznym pochodzenia żydowskiego. Był współpracownikiem m.in. Głosu, Przeglądu społecznego…
… wraz z wychowankami - wywieziony w początkach sierpnia 1942 z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Domagał się, by uznano, że dziecko…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)