Harcerstwo - tekst referatu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Harcerstwo - tekst referatu - strona 1 Harcerstwo - tekst referatu - strona 2 Harcerstwo - tekst referatu - strona 3

Fragment notatki:

Ruch społeczny możemy określić jako zbiorowe dążenie ludzi do realizacji wspólnego celu. Pod tym pojęciem rozumiemy grupę wyróżniającą się jakimiś szczególnymi cechami, a także proces powodujący zmiany w myśleniu, postawach i rozwiązaniach instytucjonalnych. Proces taki pojawia się, gdy zakres i formy zaspokajania określonych potrzeb nie satysfakcjonują pewnych grup społecznych oraz w wyniku pojawienia się nowych układów wartości i stylów życia, które nie znajdują swego miejsca w istniejącym układzie. Do ruchów społecznych zaliczamy również działania zbiorowe grup społecznych lub grup ludności, które zmierzają do zmiany lub obrony ważnych z ich punktu widzenia stosunków instytucjonalnych i którym towarzyszą pewne przekonania ideowe. W naszej prezentacji przedstawimy jeden z głównych masowych ruchów społecznych funkcjonujących w Polsce, jakim jest harcerstwo.
Przełom XIX i XX wieku to czas istotnych zmian w kwestiach wychowania dzieci i młodzieży, które legły u podstaw nowych prądów społecznych i pedagogicznych. Ówczesny człowiek zaczyna coraz dotkliwiej odczuwać skutki rozwoju cywilizacyjnego, materializm i apatię, obecne w rozwiniętym społeczeństwie kapitalistycznym i przemysłowym. Pojawia się zatem zapotrzebowanie na pozaszkolny, uzupełniający szkolne schematy dydaktyczne system wychowawczy, który kształciłby młodych ludzi w nowym duchu - w duchu „czynnej obywatelskości”. Coraz większą popularność zyskuje też pogląd, iż wykształcenie i wiedza, choćby najwyższej jakości, nie są w stanie zastąpić emocjonalnego rozwoju dzieci i młodzieży. Zwraca się zatem uwagę na rozwój wyobraźni, wrażliwości i życzliwości w stosunku do otoczenia oraz wpojenie zasad etyczno-moralnych, niezbędnych z punktu widzenia życia społecznego. W odpowiedzi na te nowatorskie koncepcje pedagogiczne powstają ruchy i organizacje młodzieżowe o charakterze wychowawczym i sportowym. Jedną z nich jest skauting, wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Twórca skautingu to angielski generał, Robert Baden-Powell. Opracowany przez niego program wychowawczy powstaje około roku 1908. Propaguje wychowanie młodzieży w czasie wolnym poprzez gry, życie na łonie przyrody, samodyscyplinę oraz służbę bliźniemu. W ciągu krótkiego czasu skauting rozrasta się w spontaniczny ruch młodzieży w poszczególnych krajach. Zachowując swoje podstawowe zasady, dostosowuje się do wartości narodowych i religijnych każdej społeczności, w której się rozwija i to właśnie on staje się inspiracją dla rozwoju ruchu harcerskiego w Polsce.
Harcerstwo powstało w okresie zaborów, opierając się na idei Baden Powella, wzbogacone jednak o oryginalne znamiona polskie. U podstaw tej odmienności legł wpływ trzech organizacji: "Eleusis", "Zarzewia" i "Sokoła", ukształtowanych wcześniej w Małopolsce. Dały one harcerstwu to, co miały najlepszego: pierwsza - ideały religijno-moralne, druga - głęboki patriotyzm, a trzecia - krzewienie kultury fizycznej. Całości poczynań przyświecał zaś jeden cel: niepodległość Polski.


(…)

… decyzja o podjęciu działalności konspiracyjnej. Na „podziemne” harcerstwo składają się dwa piony: Organizacja Harcerzy i Organizacja Harcerek. Organizacja Harcerzy przyjmuje kryptonim "Szare Szeregi", który później zostanie rozciągnięty na cały Związek Harcerstwa Polskiego. Przez cały okres swej działalności Szare Szeregi współpracują z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną AK. Komendant Główny AK zarządza, że: "... członkowie Szarych Szeregów, którzy wejdą do zespołów konspiracyjnych, będą uważani bez względu na wiek za żołnierzy." Zdanie to jest dowodem wielkiego uznania i zaufania Komendanta Głównego AK dla Szarych Szeregów. Zrównuje we wszystkich prawach członków organizacji społecznej, jaką stanowiły Szare Szeregi, z członkami regularnych sił zbrojnych. Takiego znaczenia harcerstwo nigdy dotąd nie uzyskało. Szare Szeregi zostają również określone jako organizacja współdziałająca z AK, ale nie podporządkowana Armii, zachowując pełną suwerenność. Początkowo organizacja obejmuje ze względów konspiracyjnych jedynie młodzież powyżej 17 lat. Z czasem w wyniku naporu młodych i konieczności zajęcia się nimi, rozpiętość wieku zostaje zwiększona, wówczas młodzież zostaje…
…, walkach z Ukraińcami i wojnie polsko-bolszewickiej.
Pełnią również służbę samarytańską w różnych punktach Warszawy podczas bratobójczych walk rozgrywających się w dniach zamachu majowego. Z licznych podziałów ideowych i organizacyjnych zaistniałych w łonie ruchu w latach 1913-1920 wyłania się Związek Harcerstwa Polskiego, będący połączeniem wszystkich organizacji harcerskich działających do tej pory…
… północ na średniowiecznych kompasach, wskazuje bowiem drogę.
Spopularyzowana przez Roberta Baden-Powella
W 1927 na ramionach lilijki używanej przez Związek Harcerstwa Polskiego umieszczono litery ONC - oznaczające hasło filaretów - "Ojczyzna, Nauka, Cnota". Były eksponowane na lilijce do 1965, kiedy decyzjami nowego regulaminu zmieniono jej kształt i usunięto litery. Większość Drużyn Harcerskich…
…, walkach z Ukraińcami i wojnie polsko-bolszewickiej.
Pełnią również służbę samarytańską w różnych punktach Warszawy podczas bratobójczych walk rozgrywających się w dniach zamachu majowego. Z licznych podziałów ideowych i organizacyjnych zaistniałych w łonie ruchu w latach 1913-1920 wyłania się Związek Harcerstwa Polskiego, będący połączeniem wszystkich organizacji harcerskich działających do tej pory…
… decyzja o podjęciu działalności konspiracyjnej. Na „podziemne” harcerstwo składają się dwa piony: Organizacja Harcerzy i Organizacja Harcerek. Organizacja Harcerzy przyjmuje kryptonim "Szare Szeregi", który później zostanie rozciągnięty na cały Związek Harcerstwa Polskiego. Przez cały okres swej działalności Szare Szeregi współpracują z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą…
… podzielona na trzy grupy: "Zawisza”, „Bojowe Szkoły” i „Grupy Szturmowe”.
Drużyny Zawiszy nie biorą w zasadzie udziału w walce bieżącej, natomiast pełnią służbę pomocniczą. W czasie powstania warszawskiego organizują Harcerską Pocztę Polową. Bojowe Szkoły pełnią służbę w małym sabotażu, w akcjach propagandowych skierowanych do ludności polskiej, w ramach organizacji "Wawer - Palmiry": jest to pisanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz